• Посилання скопійовано

Оподаткування ПДВ операцій із придбання послуг в онлайн-грі

Плануємо відкрити ТОВ, до якого будуть надходити кошти гравців за придбання послуг в онлайн-грі. Засновник нерезидент - компанія, що випустила цю гру. Гравці резиденти і нерезиденти України. Чи підлягає обов'язковій реєстрації платником ПДВ таке товариство. Які види діяльності можна обрати?

1. Щодо обов'язкової реєстрації платником ПДВ

Відповідно до пп. 14.1.139 ПКУ платником ПДВ може бути юридична особа, створена відповідно до закону у будь-якій організаційно-правовій формі, у тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, яка:

  • або є платником податків і зборів, встановлених цим Кодексом, крім єдиного податку;
  • або є платником єдиного податку за ставкою, що передбачає сплату ПДВ;
  • або є платником єдиного податку за ставкою, що передбачає включення податку на додану вартість до складу єдиного податку, і добровільно переходить у встановленому цим Кодексом порядку на сплату єдиного податку за ставкою, що передбачає сплату податку на додану вартість.

Але обов’язок реєстрації платником ПДВ у юросіб виникає не завжди. Відповідно до п. 181.1 ПКУ у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за розд. V ПКУ, у т.ч. з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку 1 – 3 групи.

Тобто норми щодо обов'язкової реєстрації ПДВ не поширюються на юрособу-єдинника 3 групи. Якщо ж ТОВ буде платником податку на прибуток, то воно має брати до уваги вимоги п. 181.1 ПКУ щодо обов'язкової реєстрації у разі досягнення ліміту здійснення оподатковуваних операцій в 1 млн грн (без ПДВ).

Також зверніть увагу, що до обсягу операцій, які вимагають обов’язкової реєстрації, потрапляють не всі операції з постачання товарів (послуг), а лише ті, які згідно з р. V ПКУ належать до оподатковуваних. Відповідно до роз’яснення податківців у підкатегорії 101.01.02 «ЗІР»*, згідно із розділами V та XX ПКУ до оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг належать операції, що підлягають оподаткуванню за:

  • основною ставою ПДВ (20%);
  • ставкою 7 %;
  • нульовою ставкою ПДВ;
  • звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

Спірне роз’яснення, але саме воно відображає практику обов’язкової реєстрації платником ПДВ на сьогодні.

Для визначення реєстраційного обсягу слід брати операції з постачання, керуючись термінами «постачання товарів» та «постачання послуг», прописаними в пп. 14.1.191 та 14.1.185 ПКУ. На цьому наголошують і податківці в підкатегорії 101.01.01 ресурсу «ЗІР»**.

Розглянемо чи операції із придбання послуг в онлайн-грі є операціями, які належать до ПДВ-оподатковуваних операцій?

Такого визначення як онлайн-ігри законодавство наразі не містить. Вважаємо, що компютерна онлайн-гра являє собою певне програмне забезпечення, яке, безумовно, є об’єктом авторських прав.

Якщо згідно з умовами ліцензійного договору передбачено надання замовнику (ліцензіату) права від виконавця (ліцензіара) на використання програмного забезпечення (у тому числі компонентів до нього) із можливістю продажу такого об’єкта чи здійснення відчуження в інший спосіб і/або умови використання обмежені функціональним призначенням такого програмного забезпечення (у тому числі компонентів до нього) і його відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання «кінцевим споживачем»), то отримання виконавцем (ліцензіаром) платежу від замовника (ліцензіата) як винагороди за надання вказаного права не вважатиметься роялті, тобто не є операцією, що не є об'єктом оподаткування ПДВ.  Але, на таку операцію поширюватиметься режим звільнення від ПДВ згідно з п. 26 прим. 1 підрозділу 2 р. XX ПКУ.

Такі роз'яснення надавали фахівці ДФС у листі від 07.09.2015 р. №19054/6/99-99-19-03-02-15, від 27.05.2015 р. №11175/6/99-99-19-03-02-15, від 26.05.2015 р. №11049/6/99-99-19-03-02-15,  від 10.11.2015 р. №24947/10/28-10-06-11.

Так, відповідно до п. 26 прим.1 підр. 2 р. XX ПКУ тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції, до якої, зокрема, належить результат комп'ютерного програмування у вигляді розважальної комп'ютерної програми (їх компонентів).

Вважаємо, що надання гравцю (кінцевому споживачу) за плату додаткових  послуг, можливостей/властивостей для покращення прохоження онлайн-гри є надання права  на використання компонентів розважального програмного забезпечення, які є обмеженими за своїм функціональним призначенням. А відтак операції із  надання права на використання компонентів розважального програмного забезпечення є операціями, звільненними від ПДВ до 01.01.2023 року.

Втім, як ми вище зазначали,  податківці враховують такі операції при визначені обсягу операцій для обов'язкової реєстрації платника ПДВ. Таким чином, якщо підприємство буде платником податку на прибуток, то при досягненні обсягу в 1 млн грн (без ПДВ) здійснюваних операцій з надання права на використання деяких компонентів програмного забезпечення, такому підприємству краще зареєструватися платником ПДВ.

2. Щодо обрання КВЕДу

Як ми вище з'ясували, ТОВ надаватиме гравцям право використовувати компоненти програмного забезпечення, для цього воно «пише» програму для себе (тобто не на замовлення), розроблює дизайн для себе (також не на замовлення), оброблює дані, керує веб-порталом і даними.

Таким чином, вважаємо, що найбільш підходящі КВЕДи  згідно із КВЕД ДК 009:2010, є наступні:

  • 62.01 Комп'ютерне програмування;
  • 62.02 Консультування з питань інформатізації;
  • 62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій и комп'ютерних систем;
  • 63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність;
  • 63.12 Веб-портали.

_____________________________

* Запитання: «Які операції з постачання товарів/послуг вважаються оподатковуваними операціями для цілей реєстрації платником ПДВ?»

** Запитання: «Як продавцю визначити встановлений для реєстрації обсяг постачання товарів/послуг у разі повернення продавцю раніше поставлених ним товарів/послуг або у разі повернення продавцем суми попередньої оплати за такі товари/послуги?»

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202415
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202413
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20242401
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202418
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024207