• Посилання скопійовано

Облік ПДВ за трьохстороннім договором

Замовник (загальносистемник і платник ПДВ) уклав договір з Виконавцем (загальносистемником та платником ПДВ) про розробку бізнес-плану для Замовника, який планує займатись допоміжним видом діяльності. Ця послуга буде оплачена Поручителем Замовника (єдинник ІІІ групи, неплатник ПДВ). Які податкові наслідки?

Запитання: ТОВ на загальній системі та платник ПДВ (Замовник) уклало договір з ТОВ, яке теж на загальній системі, та платник ПДВ (Виконавець) про розробку бізнес-плану, маркетингової політики та обґрунтованості для Замовника, який планує займатись допоміжним видом діяльності. Ця послуга буде оплачена третім ТОВ (єдинник ІІІ групи, не платник ПДВ), який є Поручителем Замовника. Які податкові наслідки з ПДВ та податку на прибуток виникають у Замовника, Виконавця та Поручителя, коли послуга буде надана та сплачена, а також якщо Поручитель сплатить за Замовника, але послугу Замовник так і не одержить?

Відповідь:

Перше, що слід врахувати в цій ситуації, це те, що податкові зобов’язання з ПДВ у Виконавця виникають у зв’язку із продажем послуг саме покупцю, яким в цій ситуації є Замовник (як їх споживач), а не Поручитель. Отже, за датою першої події, чи то оформлення акту про надання послуг, чи то надходження коштів від Поручителя, Виконавець має скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПЗ з ПДВ. 

Своєю чергою, Замовник, як особа, на яку було складено податкову накладну, матиме на підставі неї право на податковий кредит з ПДВ. В разі ж, якщо оплата за послуги буде Поручителем здійснена, але послуга так і не буде отримана (зокрема, протягом дії строку давності), в тому періоді, коли цей факт буде остаточно встановлено, Замовник (якщо він перебуватиме на той час ще платником ПДВ) матиме визнати податкові зобов’язання з ПДВ, згідно із п. 198.5 ПКУ – оскільки така послуга не буде використана ним у власній господарській діяльності. Базою оподаткування в цьому випадку буде вартість придбання послуги (згідно із п. 189.1 ПКУ), тобто, вартість без ПДВ, визначена у договорі із Виконавцем. 

Поручитель, оскільки він не є фактичним покупцем зазначеної у питанні послуги, а лише сплачує за надання її іншій особі, права на податковий кредит за фактом оплати такої послуги не матиме. Це зрозуміло і з того, що і податкова накладна, і акт прийому-передачі такої послуги оформлюється на Замовника, а не на Поручителя. Не виникнуть в нього податкові зобов’язання і за фактом можливої сплати (компенсації) йому Замовником коштів, витрачених ним на оплату таких послуг. Адже постачання послуг між Поручителем і Замовником не відбудеться, він отримує лише компенсацію понесених ним витрат.       

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243231
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024219