• Посилання скопійовано

Особливості оподаткування орендної плати за земельні паї, що орендуються у фізосіб

Як визначається та коли сплачується ПДФО з орендної плати за земельні паї, що орендуються у фізичних осіб? Які є особливості оподаткування орендної плати у натуральній або відробітковій формі?

Оподаткування ПДФО орендної плати за земельні паї залежить від її форми, яка має бути визначена у договорі оренди. Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17.01.2000 р. №5 затверджено форму типового договору оренди земельної частки (паю). У додатку, що є невід'ємною частиною договору, визначається, в якій формі буде сплачуватись орендна плата: грошовій, натуральній або відробітковій. Натуральна форма — це передання орендодавцю певних товарів або продукції, що вироблена орендарем (зерно, фрукти, овочі, сіно тощо); відробіткова форма — це надання орендодавцю певних послуг або виконання робіт (наприклад, оранка приватних земельних ділянок, що використовуються орендодавцями для ведення особистого селянського господарства).

Дохід фізичної особи — орендодавця від надання в оренду земельного паю включається до її загального оподатковуваного доходу згідно з пп. 164.2.5 ПКУ. Орендар є податковим агентом орендодавця, база оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі — пп. 170.1.1 ПКУ. Така сума встановленаУказом Президента України від 02.02.2002 р. №92/2002 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян — власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» і становить 3% визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю). Отже, якщо всупереч цьому Указу орендна плата становитиме менше цього мінімуму, то ПДФО слід обчислювати виходячи саме з 3% вартості земельної ділянки (паю). Інакше можливі донарахування ПДФО під час перевірки та штрафні санкції (ст. 127 ПКУ).

Згідно з пп. 170.1.4 ПКУ, доходи від надання в оренду земельного паю оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування або виплати за ставкою 18% незалежно від розміру орендної плати (ставка визначена п. 167.1 ПКУ). На думку автора, якщо орендну плату було нараховано, але не виплачено, ПДФО слід утримати з неї та сплатити у строки, передбачені пп. 168.1.5 ПКУ, тобто до 30 числа місяця, наступного за місяцем, в якому нараховано орендну плату. Якщо ж орендна плата виплачується авансом (до дати її нарахування згідно договору), ПДФО слід сплатити одночасно з виплатою орендної плати (якщо виплачуємо шляхом банківського переказу), або не пізніше наступного дня після виплати орендної плати у готівковій, натуральній або відробітковій формі (пп. 168.1.2 ПКУпп. 168.1.4 ПКУ).

Під час оподаткування орендної плати у негрошовій формі слід зважати на п. 164.5 ПКУ: базою оподаткування є вартість товарів, продукції, робіт або послуг, розрахована за звичайними цінами, та помножена на коефіцієнт 1,219512, який обчислюється за формулою:

К = 100 : (100 - 18),

де К — коефіцієнт, 18 — ставка ПДФО для орендної плати на теперішній час.

При розрахунках за оренду земельного паю в негрошовій формі (у натуральній або відробітковій формах) в орендаря виникає дохід від реалізації товарів (робіт, послуг), який відображається на рахунку 70 «Доходи від реалізації», на відповідних субрахунках. Датою збільшення доходу при наданні товарів або продукції в рахунок оплати за оренду є дата переходу покупцеві — орендодавцеві права власності на такий товар або продукцію, а при виконанні робіт (наданні послуг) — дата складання акта або іншого документа, що підтверджує виконання робіт або надання послуг. На це слід зважати орендарям, які сплачують податок на прибуток, адже ці операції вплинуть на показник фінансового результату до оподаткування, який є об'єктом оподаткування податком на прибуток. Для платників єдиного податку четвертої групи цей момент має значення лише у частині правильного ведення бухгалтерського обліку. А ось платникам єдиного податку третьої групи такі розрахунки заборонені п. 291.6 ПКУ.

Також при здійсненні розрахунків за оренду земельного паю в негрошовій формі в орендаря — платника ПДВ виникають податкові зобов'язання з ПДВ. У цьому разі при постачанні товарів/послуг у межах обміну іншим особам, не зареєстрованим платниками податку, база оподаткування визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче за ціни придбання (для покупних товарів) або за звичайні ціни (якщо в оплату за оренду надається продукція або роботи чи послуги — п. 188.1 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024253
  • Чи можна вивчати іноземну мову і не платити податки?
    Компанія оплатила курси англійської мови для працівників. Це вважається додатковим благом з нарахуванням ПДФО і ВЗ з відображенням у додатку 4ДФ. Але коло працівників, які відвідують курси, чітко не визначено, відвідування занять не регулярне, працівники, які відвідують заняття змінюються. Чи можна в такому разі не нараховувати ПДФО та ВЗ, і не відображати у єдиній звітності?
    15.03.202470
  • «Соцпакет» працівникам: що з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    Підприємство бажає надавати працівникам додатковий «соцпакет»: довгострокову медичну страховку, страхування їх життя, компенсацію витрат на харчування, оплату їх проїзду на роботу та додому, оплату фітнес-послуг тощо. Які податки треба буде сплатити з цих видів доходів?
    12.03.202490
  • Чи сплачувати ПДФО та ВЗ з вартості квартири, внесеної до статутного капіталу?
    Фізособа за 700 000 грн придбала квартиру, яку передала як внесок до статутного капіталу ТОВ. Вартість внеску оцінена в 2 000 000 грн. На погляд податкової служби, у фізособи в цьому разі виникає оподатковуваний дохід 1 300 000 грн (2 000 000 — 700 000), з якого слід сплатити ПДФО і ВЗ. Чи права податкова служба?
    28.02.202448
  • Куди платити ПДФО при викупі підприємством земельних ділянок у фізосіб?
    Підприємство викуповує земельні ділянки у фізосіб. Куди сплачувати ПДФО – до бюджету за місцем реєсрації фізособи власника, за місцем знаходження земельної ділянки чи за місцем нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу?
    22.02.20241451