• Посилання скопійовано

Якщо підприємницький статус підтверджено, юрособа не утримує ПДФО та військовий збір

Юрособа на загальній системі орендує офіс у приватного підприємця. За договором вартість послуги складається з орендної плати плюс комунальні послуги. Чи має підприємство сплачувати ПДФО і військовий збір? Яким чином встановлюється сума орендної плати, аби орендодавець отримав 2 000 грн?

Запитання: Юрособа на загальній системі орендує офіс у приватного підприємця. За договором вартість послуги складається з орендної плати (фіксованої) плюс комунальні послуги (відшкодування орендодавцю плати за комунальні послуги). Чи має підприємство сплачувати ПДФО і військовий збір, з якої суми і яким чином, якщо, наприклад, щомісячна орендна плата за договором складає 2 000 грн (1 500 грн + комунальні послуги 500 грн)? Яким чином має бути встановлена сума такої орендної плати, аби орендодавець отримав свої 2 000 грн (вже після усіх вирахувань)?

Відповідь

Звісно, що юрособа, яка виплачує доходи фізособі, як правило, є податковим агентом стосовно ПДФО (а, значить, і військового збору). Але порядок оподаткування доходів, які виплачуються юро собою фізособам-підприємцям, дещо інший і залежить від того, на якій системі оподаткування знаходяться підприємці, що отримують доходи. 

Якщо сформулювати загальне правило, то з доходів, які отримуються підприємцями, в межах їх підприємницької діяльності, юрособа ПДФО та військовий збір не утримує. Але, в залежності від системи оподаткування підприємців, базується це на різних нормах ПКУ, і підтверджується різними документами. 

Якщо підприємець перебуває на загальній системі оподаткування, то слід враховувати норми ст. 177 ПКУ. Згідно з п. 177.8 ПКУ, під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують ПДФО, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності. Згідно з роз’ясненням ГУ ДФС у м. Києві, наведеним в листі від 09.02.2016 р. №2528/10/26-15-12-02-15, документом, який містить інформацію про державну реєстрацію фізичної особи – підприємця та види його господарської діяльності є витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Якщо підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування, слід враховувати інші норми. Так, відповідно до пп. 2 п. 297.1 ПКУ, підприємці 1-3 груп платників єдиного податку не сплачують ПДФО з доходів, які вони отримують в результаті власної господарської діяльності, та оподаткованих єдиним податком. Це відповідає нормам і пп. 165.1.36 ПКУ. Але для того, щоб не сплачувати ПДФО та, відповідно, військовий збір з таких доходів, підприємець має підтвердити свій статус платника єдиного податку. На цьому наполягають податківці, зокрема, і в зазначеному вище листі від 09.02.2016 р. №2528/10/26-15-12-02-15, роз’яснюючи при цьому, що документом, який підтверджує такий статус, є витяг з Реєстру платників єдиного податку.   

Якщо СПД підтверджено відповідний статус, юрособа в такому разі не утримує ПДФО та, відповідно, військовий збір. Хоча, на думку податківців, така юрособа зобов’язана відобразити нарахований та виплачений підприємцям дохід в звіті за формою №1ДФ. Див. з цього питання, наприклад, лист ДФСУ від 19.03.2015 р. №625/2/99-99-17-02-02-10 – хоча форма звіту з того часу і змінилася, свою точку зору податківці не змінили.

Що стосується компенсації комунальних послуг, ДФСУ в листі  від 28.01.2016 р. №917/П/99-99-17-03-03-14 зазначила, що у межах договорів оренди можливі два варіанти відшкодування витрат за комунальні послуги: в складі орендної плати або окремо від неї. 

Так, якщо відшкодування витрат включається до складу орендної плати, то і оподатковується таке відшкодування (та відображатиметься в звіті за формою №1ДФ) саме як орендна плата. А у разі якщо юридична особа (орендар) компенсує фізичній особі (орендодавцю) вартість спожитих комунальних послуг окремо від орендної плати, то сума зазначеної компенсації підлягає оподаткуванню ПДФО як додаткове благо на підставі пп. "г" пп. 164.2.17 ПКУ. Ну і, відповідно, зазначена сума підлягає оподаткуванню військовим збором. Але, на нашу думку, враховуючи усе наведене вище, такий порядок оподаткування працює лише в тому випадку, якщо фізособа не має статусу підприємця.  

Якщо фізособа-орендодавець має статус підприємця і підтверджує такий статус документально, то немає значення, як вона отримує від юрособи компенсацію комунальних послуг, спожитих орендарем, у складі орендної плати чи окремо – цей дохід оподатковуватиметься за правилами, зазначеними вище для підприємницьких доходів і відображатиметься в звіті за формою №1ДФ з ознакою доходу «157» (тобто, загальною сумою, разом із сумою орендної плати, без утримання ПДФО та військового збору). 

Враховуючи відсутність обов’язку утримувати ПДФО та військовий збір з суми такої орендної плати та компенсації, орендодавець має отримувати від орендаря у випадку, зазначеному в запитанні, суму доходу, яка дорівнює сумі нарахованого доходу (адже інших утримань умовами запитання не передбачено).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024244
  • Чи можна вивчати іноземну мову і не платити податки?
    Компанія оплатила курси англійської мови для працівників. Це вважається додатковим благом з нарахуванням ПДФО і ВЗ з відображенням у додатку 4ДФ. Але коло працівників, які відвідують курси, чітко не визначено, відвідування занять не регулярне, працівники, які відвідують заняття змінюються. Чи можна в такому разі не нараховувати ПДФО та ВЗ, і не відображати у єдиній звітності?
    15.03.202469
  • «Соцпакет» працівникам: що з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    Підприємство бажає надавати працівникам додатковий «соцпакет»: довгострокову медичну страховку, страхування їх життя, компенсацію витрат на харчування, оплату їх проїзду на роботу та додому, оплату фітнес-послуг тощо. Які податки треба буде сплатити з цих видів доходів?
    12.03.202490
  • Чи сплачувати ПДФО та ВЗ з вартості квартири, внесеної до статутного капіталу?
    Фізособа за 700 000 грн придбала квартиру, яку передала як внесок до статутного капіталу ТОВ. Вартість внеску оцінена в 2 000 000 грн. На погляд податкової служби, у фізособи в цьому разі виникає оподатковуваний дохід 1 300 000 грн (2 000 000 — 700 000), з якого слід сплатити ПДФО і ВЗ. Чи права податкова служба?
    28.02.202448
  • Куди платити ПДФО при викупі підприємством земельних ділянок у фізосіб?
    Підприємство викуповує земельні ділянки у фізосіб. Куди сплачувати ПДФО – до бюджету за місцем реєсрації фізособи власника, за місцем знаходження земельної ділянки чи за місцем нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу?
    22.02.20241451