• Посилання скопійовано

ПДФО і військовий збір за повернені подарунки: чи можна відкоригувати?

Підприємство зробило подарунки непрацівникам підприємства (представникам своїх партнерів). Як податковий агент, нарахувало і сплатило ПДФО і військовий збір. Невдовзі фізособа повернула подарунок. Як відкоригувати раніше нарахований та сплачений ПДФО і військовий збір?

На жаль, ПКУ не передбачена процедура сторнування ПДФО та військового збору у разі повернення раніше наданого доходу (зокрема, і подарунків) фізособою податковому агенту. 

Складна ситуація і з бухгалтерським обліком зазначеної операції. Адже якщо кваліфікувати такий дохід саме як дарунок, то можливість його повернення слід базувати на нормах ЦКУ. А глава 55 ЦКУ не передбачає можливості повернення дарунку від обдаровуваного за його ініціативою після того, як подарунок було прийнято. Право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття. Навіть якщо дарунок направлено обдаровуваному без його попередньої згоди, дарунок є прийнятим, якщо обдаровуваний негайно не заявить про відмову від його прийняття. І тільки в одній ситуації, на підставі договору дарування з обов'язком передати дарунок у майбутньому, обдаровуваний має право подумати і у будь-який час до прийняття дарунка відмовитися від нього. Тож, якщо йти за законом, то про повернення дарунку мови бути не може – до обдаровуваного вже перейшло право власності на дарунок, і він може його підприємству тільки знову подарувати (якщо повертає його після прийняття безоплатно). В такій ситуації, звісно, не може бути й мови про сторнування раніше наданого фізособі доходу і податків з такого доходу (не будуть сторновані і витрати зі списання дарунку з балансу підприємства). Йтиметься про дохід підприємства у вигляді безоплатно одержаних активів – якщо підприємство, у свою чергу, прийме дарунок назад. 

Якщо все ж таки підприємство бажає зменшити раніше нараховану та сплачену суму ПДФО та військового збору, на нашу думку, єдиний вихід - вдати, що надання доходу не було (анулювати документи про його надання), а нарахований він був помилково. Помилково були відображені і списання дарунку з балансу на витрати, і, врешті решт, суми ПДФО та військового збору, нараховані з вартості такого дарунку (збільшеної на натуральний коефіцієнт). Таким чином, бухгалтер на підставі бухгалтерської довідки проведе необхідне коригування в обліку і у звітності. 

Однак, не забуваємо про те, що, згідно із п. 119.2 ПКУ, помилки, пов’язані як із заниженням, так і з завищенням сум ПДФО в звіті за формою №1ДФ, навіть у разі їх самостійного виправлення платником податку, тягнуть за собою штраф у розмірі 510 грн (і це лише за перше порушення протягом року, якщо підприємство вже потрапляло протягом року під таку санкцію за п. 119.2 ПКУ, штраф буде вдвічі більшим). Тож, якщо такий дарунок і ПДФО з нього вже були відображені в формі №1ДФ минулих звітних періодів, то подання уточнюючої форми цього звіту із зменшенням суми ПДФО може обійтися підприємству дорожче, ніж суми зайво сплаченого ПДФО та військового збору.   

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202422
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024120
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202434
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434
  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024635