• Посилання скопійовано

Нюанси оподаткування акцизним податком підприємства-посередника, яке перепродає пропан

Юрлицо покупает пропан для дальнейшей реализации. Должна ли быть указана сумма акцизного налога в приходных докумнах поставщика и надо ли указывать продавцу сумму акциза в расходных накладных и налоговой накладной?

Об’єкт та база оподаткування 

Згідно пп. 14.1.141-1 ПКУ пальне, це зокрема скраплений газ, в т.ч. пропан або суміш пропану з бутаном та інші гази. І відповідно до п. 215.1 ПКУ пальне належить до підакцизних товарів. Як наслідок, особа, яка реалізує пальне, враховуючи норму пп. 212.1.15 ПКУ є платником акцизного податку.

Тож підприємство-посередник також відноситься до особи, яка реалізує пальне і є платником акцизного податку.

Об’єктом оподаткування акцизним податком на пальне є обсяг реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:

• отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

• ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;

• вироблені в Україні, реалізація яких є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 ПКУ, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Датою виникнення податкових зобов'язань щодо операцій з реалізації пального в межах обсягу, що є об’єктом оподаткування акцизним податком, є дата реалізації таких обсягів пального (п. 216.12 ПКУ). Ставки для оподаткування акцизним податком пального встановлено пп. 215.3.4 ПКУ. Проте, пам'ятайте, що тимчасово, з 01.01.2016 р. до 29.02.2016 р. (включно), встановлено ставки акцизного податку визначені п. 14 підрозділом 5 розділом ХХ ПКУ.

Електронне адміністрування реалізації пального

Наразі, порядок електронного адміністрування реалізації пального, який встановлюється Кабміном, знаходиться на стадії проекту. Також оприлюднено наказ Мінфіну, яким затверджено:

• заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального;

• акцизну накладну;

• розрахунок коригування акцизної накладної;

• заявку на поповнення (коригування) залишку пального;

• Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального.

Стаття 232 ПКУ, яка встановлює електронне адміністрування реалізації пального запрацює з 01.03.2016 р., а до цієї дати продавцям пального потрібно зареєструватися платником акцизного податку у ДПІ за своїм місцезнаходженням до початку здійснення реалізації пального. Для нової системи з 01.03.2016 р. діятиме перехідний період, а вже з 01.04.2016 р. акцизні накладні та електронне адміністрування реалізації пального функціонуватимуть повноцінно.

Одиниця обліку обсягів пального

Відповідно до п. 232.1 ПКУ одиницею обліку обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального є літри, приведені до температури 15 °C. Цією ж нормою встановлено, що така ж одиниця повинна використовуватися в первинних бухгалтерських документах, акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних, декларації з акцизного податку. 

Не слід забувати, що відповідно до п. 9 П(С)БО 9 «Запаси» до первісної вартості включається також непрямі податки та збори. А відповідно до визначення терміну «акцизний податок» в пп. 14.1.4 ПКУ, це - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції). Тож, на наш погляд, суму акцизного податку у первинних бухгалтерських документах також слід відображати окремим рядком. Але такий рядок має бути включено перед рядком щодо відображення суми нарахованого ПДВ, оскільки акцизний податок у цьому випадку включається до бази оподаткування ПДВ.

База оподаткування ПДВ при реалізації пального

Відповідно до п. 188.1 ст. ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Тож, до бази оподаткування ПДВ включається акцизний податок на пальне, крім акцизного податку у разі роздрібної торгівлі паливом. Тому у податковій накладній буде відображатися вартість пропану вже з акцизним податком (додатково див. лист ДФСУ від 09.06.2015 р. №11999/6/99-99-19-01-01-15).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»