• Посилання скопійовано

Особливості бухобліку сплати штрафу за працівника

Працівник отримав постанову виконавчої служби про стягнення з нього штрафу. Підприємство-роботодавець заплатило за нього штраф з умовою, що суму штрафу стягуватиме з зарплати щомісяця у розмірі 20% (є наказ і заява працівника). Як відобразити цю операцію в бухобліку?

Облік сплати штрафу за працівника залежить від того, на кого було складено постанову виконавчої служби – на самого працівника з вимогою оплатити штраф самостійно чи на підприємство-роботодавця з вимогою утримати суму такого штрафу з доходів працівника. 

Якщо виходити з умов запитання, йдеться, все ж таки, про те, що вимога про сплату була висунута до самого працівника. А підприємство в цій ситуації виступає своєрідним посередником тільки на прохання працівника, в якого наразі немає коштів на своєчасну сплату штрафу. Чи правомірна така ситуація? Так, оскільки працівник самостійно розпоряджається коштами, які має отримати від підприємства-роботодавця (після утримання податків та інших обов’язкових платежів). 

Отже, якщо роботодавець не проти, він може перераховувати на адресу, вказану працівником у заяві, його власні кошти, із попереднім або наступним утриманням із його зарплати. Звісно, що за таку «послугу» підприємство нічого не отримує. Більш того, підприємство може понести й витрати у зв’язку із таким перерахуванням – принаймні, у сумі плати банку за РКО. Тому в заяві та наказі слід вказати й те, хто буде ці витрати оплачувати – роботодавець чи працівник (як правило, останній). 

Також слід врахувати, що оскільки, як свідчать умови запитання, утримання штрафу із зарплати працівника відбуватиметься після його сплати до бюджету, та ще й частинами, то сам факт сплати  штрафу слід розглядати як виплату авансу із такої зарплати (до її нарахування). А отже, як і зазвичай, при виплаті авансу, із суми штрафу слід розрахувати суму ПДФО, військового збору та ЄСВ, і сплатити ці суми до або одночасно із сплатою штрафу. 

Тобто, в бухгалтерському обліку будуть відображені проведення: 

  • Дт 685 Кт 311 на суму штрафу при його сплаті
  • Дт 651, 641, 642 Кт 311 на суму ЄСВ, ПДФО та військового збору, розрахованих із суми штрафу
  • Дт 661 Кт 685 на суму 20% зарплати при утриманні частини штрафу із зарплати, нарахованої за певний місяць. 

Альтернативним варіантом могло б бути надання працівнику позики на суму такого штрафу із наступним утриманням її із зарплати. В такому випадку за фактом сплати штрафу податки та ЄСВ сплачувати буде не потрібно (факт сплати штрафу буде вважатися фактом надання позики працівнику, відповідно до умов договору). А погашення позики буде здійснюватися певними частками із зарплати. В такому випадку сплачувати податки та ЄСВ потрібно буде пізніше, при нарахуванні  зарплати (адже виплатою зарплати буде вважатися утримання з неї суми позики). 

На проведеннях це відображатиметься так: 

  • Дт 685 Кт 311 на суму штрафу при його сплаті
  • Дт 377 Кт 685 на суму наданої позики в розмірі сплаченого штрафу
  • Дт 651, 641, 642 Кт 311 на суму ЄСВ, ПДФО та військового збору, розрахованих із суми зарплати за певний місяць (частина, яка припадає на суму утриманої позики, сплачується за фактом такого утримання при нарахуванні зарплати, оскільки таке утримання прирівнюється до виплати зарплати, решта – сплачується на загальних підставах)
  • Дт 661 Кт 377 на суму 20% зарплати при утриманні частини позики із зарплати, нарахованої за певний місяць. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Період для виплати зарплати у ФОПа: штрафи
    Якщо у ФОП є наказ про виплату зарплати 15 і 30 (31) числа місяця, чи є він аргументом при перевірці? Зарплата за березень 2024 р. була виплачена 29.03.2024 р., а зарплата за І половину квітня буде виплачена 15.04.2024 року (це вже 17 днів). Це буде порушенням строків виплати? Які можуть бути штрафні санкції?
    15.04.2024831
  • Відповідальність за несвоєчасну виплату компенсації працівникам
    У зв'язку з військовою агресією рф підприємство з 01.04.2022 р. призупинило дію трудових договорів з працівниками. При бажанні працівників звільнитися підприємство звільняє працівників, але компенсацію за невикористані дні відпустки не виплачує через відсутність коштів. Яка відповідальність підприємства за невиплату компенсації за невикористану відпустку?
    01.04.20241 097
  • Відповідальність за несвоєчасну утилізацію шин
    Підприємство протягом 2017 – 2023 років придбавало, використовувало і списувало шини для автомобілів, які використовувало у власній діяльності. Списані шини тимчасово зберігаються на території підприємства. Але договору на утилізацію із спеціалізованим підприємством не було. В 2024 році такий договір буде укладено. Чи виникає необхідність сплачувати екоподаток?
    25.03.20242 433
  • Який штраф може бути в разі нереєстрації адреси нової торгової точки?
    Під час податкової перевірки виявлено, що в чеку РРО адреса торговельної точки вказана правильно, але до податкової служби інформацію про таку нову торгову точку не подали (у формах №20-ОПП, №1-РРО). Який штраф загрожує?
    26.02.202493
  • Яка відповідальність за сплату ПДФО не за місцем роботи підрозділу?
    Підприємство зареєстровано в Києві, а діяльність веде в Броварах. Сплачує ПДФО та подає звітність за місцем реєстрації – у Києві. Які можуть бути наслідки цього?
    06.02.20249323