• Посилання скопійовано

Арешт коштів підприємства: що зі спецрахунком для лікарняних?

У підприємства заарештовано всі рахунки. В обліку нарахування лікарняних було проведено до арешту рахунків, а інформацію відображено у ф. №1ДФ та звіті з ЄСВ. Але виплатити лікарняні не встигли. Згодом арешт з рахунків знято. Яка відповідальність за несвоєчасну виплату лікарняних?

Запитання: У підприємства протягом півроку заарештовано всі рахунки у т.ч. й спецрахунок для виплати лікарняних. В обліку нарахування лікарняних та відповідно й утримання з них ЄСВ, ПДФО та військовий збір, а також й нарахування ЄСВ на суму лікарняних,  було проведено ще до арешту рахунків. Відповідно інформацію було відображено у ф. №1ДФ та звіті з ЄСВ. Але виплатити лікарняні підприємство не встигло до арешту. У квітні 2016 р. знято арешт з рахунків. Яку відповідальність несе підприємство за несвоєчасну виплату лікарняних?

Відповідь:

Порядок фінансування виплат за рахунок Фонду

Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затверджено постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 р. № 26 (далі — Порядок № 26). Він  визначає умови фінансування Фондом страхувальників-роботодавців для надання ними допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи допомогу по догляду за хворою дитиною).

Робочі органи Фонду повинні перерахувати кошти на окремий поточний рахунок страхувальника в сумі, зазначеній у заяві-розрахунку, протягом 10 робочих днів після її надходження (п. 8 Порядку № 1266).

У заяві-розрахунку страхувальник має зазначити номер окремого поточного рахунка, відкритого в банку в порядку, установленому НБУ.

Після надходження коштів страхувальник-роботодавець зобов’язаний виплатити відповідне матеріальне забезпечення, призначене застрахованим особам у визначені законом строки (п. 9 Порядку № 1266). Допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), - у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати. Це правило встановлено п. 2 ст. 32 Закону № 1105, у його редакції, яка діє з 01.01.2015 р.

Зараховані на окремий поточний рахунок підприємства в банку грошові кошти можуть бути використані страхувальником-роботодавцем виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Вони не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих й інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону (абз. 4 ч. 2 ст. 34 Закону № 1105). На підставі цієї норми Закону можна стверджувати, що арештовувати цей рахунок не мали права. 

Щодо цього питання є відповідний лист Київського міського відділення ФСС з ТВП «Щодо недопущення накладення територіальними органами ДВС м. Києва арешту на окремі рахунки підприємств – боржників» від 01.07.2013 р. №2186-07.

І тому підприємство повинно було звернутися до суду, просячи визнати недійсною постанову про накладення арешту на кошти та зобов’язати  зняти арешт зі такого рахунку.

Тим не менш, якщо навіть арешт з рахунку згодом буде знято, як очевидно з наведеного запитання, буде затримка у виплаті лікарняних. Втім, якщо підприємство зверталося до контролюючих органів та до суду із тим, щоб зняти такий арешт, принаймні, у підприємство будуть  докази про те, що воно бажало здійснити своєчасно виплату лікарняних за рахунок ФСС з ТВП своїм працівникам.

Відповідальність. Згідно зі ст. 18 Закону №1105 у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. Чи буде вважатися затримка у строках виплати лікарняних таким порушенням, буде встановлюватися ФСС при перевірках. На сьогодні порядок використання страхових коштів затверджено ст. 34 Закону № 1105. Нагадаємо, що мораторій на перевірки не стосується ФСС, тож у будь-який момент ФСС можна прийти на перевірку. З цього приводу нещодавно була новина>>>.

Зверніть увагу! Відповідно до п. 8 ст. 15 Закону №1105 право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені Фонду мають директор виконавчої дирекції Фонду та його заступники, керівники робочих органів Фонду та їх заступники.

Оскільки утримання ПДФО, військового збору та ЄСВ (нарахування та утримання) було проведено в обліку своєчасно у липні 2015 року та відображено у звіті з ЄСВ та у ф. №1ДФ, то перераховувати ПДФО, військового збору та ЄСВ  за новими ставками не має потреби, але вони не були своєчасно сплачені до бюджету (якщо підприємство не сплатило їх за рахунок власних коштів, але вчасно). Тому при сплаті до бюджету ПДФО, військового збору та ЄСВ після зняття з арешту відповідного розрахункового рахунку на підприємство очікує відповідальність у вигляді штрафних санкцій. Детальніше про це можна прочитати у консультації: Відповідальність за невиплату зарплати.

Оскільки вже минуло багато часу від дати зарахування коштів для виплати лікарняних, то слід негайно після зняття арешту виплатити належну суму лікарняних відповідному працівнику.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245591
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 6354
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202443
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023202
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 098