• Посилання скопійовано

Нараховуємо декретні працівникам-сумісникам

Робітниця, яка працювала за сумісництвом, знаходиться у декретній відпустці по доглядом за дитиною до 3-х років. В січні принесла листок непрацездатності з вагітності та пологів з 16.12.2015 р. Як їй нарахувати декретні?

Працівниця має право отримати декретні як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Підставою для призначення допомоги за сумісництвом є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника та печаткою за основним місцем роботи. Це встановлено ч.  1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Обчислення середньої заробітної плати здійснюється страхувальниками окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом. Розрахунковий період у такому разі визначається за кожним місцем роботи окремо. Такий порядок розрахунку декретних та лікарняних за сумісництвом встановлено п. 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі  — Порядок №1266).

Оскільки працівниця перебувала у відпустці по догляду за дитиною, то весь період такої відпустки відноситься до поважних причин, відповідно до норм п. 3 Порядку №1266. Тому відповідно до п. 28 Порядку №1266 середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку. 

Така середня заробітна плата обчислюється шляхом ділення посадового окладу або його частини на середньомісячну кількість календарних днів (30, 44). Потім показник середньоденної заробітної плати перемножується на 126 к. д. декретних та помножується на 100%. Допомога з вагітності та пологів надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої заробітної плати і не залежить від страхового стажу (ст. 26 Закону № 1105).

Допомога з вагітності та пологів виплачується за рахунок ФСС, тому після її нарахування потрібно подати до ФСС заяву-розрахунок, щоб отримати відповідне фінансування на спеціальний рахунок, відкритий в установі банку. 

Тепер розглянемо питання оподаткування допомоги з вагітності та пологів, адже датою початку такої відпустки є 16.12.2015 р. Оскільки копію листка непрацездатності щодо відпустки з вагітності та пологів надано працівницею у січні 2016 р., то й нараховуватися декретні будуть у січні 2016 р., тому такі нараховані декретні будуть оподатковуватися за правилами і ставками, які діють в 2016 р. Тож на суму декретних потрібно буде нараховувати ЄСВ у розмірі 22%. Утримань ЄСВ у 2016 р. вже немає. Як і раніше ПДФО та військовий збір не утримується із суми нарахованої допомоги з вагітності та пологів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245221
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 5834
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202435
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023187
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 085