• Посилання скопійовано

Оприбуткування у касі готівки за реалізоване зерно оформлюється окремим касовим ордером за кожним покупцем

Як правильно оформити первинні документи по операції з продажу зерна населенню? Чи потрібно складати відомість з підписами фізосіб-покупців?

Запитання: Фермерське господарство за готівку продає зерно населенню. На цю операцію ми оформлюємо прибутковий касовий та видаткову накладну. В прибутковому зазначаємо отримано від "ч/з Іванова І.І", який відвантажував зерно і отримав кошти, а в видаткові накладній від Покупця пишемо "кінцевий споживач ч/з Іванова І.І". 

Як правильно оформити первинні документи по даній операції? Чи потрібно складати відомість з підписами фізосіб-покупців?

Відповідь: Зазначимо, що фермерське господарство – це юридична особа, а отже, повинно дотримуватися загальних правил щодо складання первинних документів, передбачених Законом про бухгалтерський облік

Наведена господарська операція фактично складається із двох операцій – реалізація (відвантаження) зерна покупцю-фізособі  і отримання від покупця-фізособи готівки за таке зерно. Кожна із цих операцій в юридичних осіб має свої правила документального оформлення. 


 

Оформлення розрахункових операцій в готівковій національній валюті (гривні) юрособи повинні здійснювати відповідно до Положення про ведення касових операцій, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (далі – Положення № 637). В ньому сказано, що касові   операції   оформляються   касовими  ордерами, видатковими  відомостями,  розрахунковими документами, документами за  операціями  із  застосуванням  електронних  платіжних засобів, іншими  касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували   б  факт  продажу  (повернення)  товарів,  надання послуг,  отримання  (повернення)  готівкових  коштів. 

Зверніть увагу на те, що відомостями дозволено оформлювати лише видачу готівки із каси (п. 3.4 Положення № 637), а не її оприбуткування (оскільки застосовуються видаткові відомості, та й вони, за роз’ясненнями податківців, вимагають одночасного оформлення і відображення в касовій книзі видаткового касового ордеру). Підприємства, що займаються закупівлею товарів сільськогосподарської продукції, проведення розрахунків за які не врегульовано  законодавством  України, можуть проводити видачу готівки здавальникам такої сільськогосподарської продукції за відомостями, в яких зазначаються прізвища здавальників, їх адреси, обсяги зданої продукції і сума виплаченої готівки, що засвідчуються підписом здавальника. 

Отже, отримання та оприбуткування у касі готівки, отриманої за реалізоване зерно, потрібно оформлювати окремим прибутковим касовим ордером за кожним покупцем (п. 3.3 Положення № 637). І це логічно – адже кожен покупець повинен отримати на руки документ про те, що він здійснив таку оплату. Цим документом буде квитанція від прибуткового касового ордеру, оформлена на такого покупця. 

При цьому слід враховувати, що касові операції,  що проводяться  відповідно  до  Закону України  "Про  застосування  реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі,  громадського харчування та послуг", повинні оформлятися згідно з вимогами цього Закону (п. 3.2 Положення № 637). Цей Закон вимагає проведення готівкових розрахунків через РРО. Але, оскільки зерно є власною продукцією фермерського господарства, то, згідно із ст. 9 цього Закону, воно може продаватися і без РРО. Це право уточнює п. 3 (в разі продажу зерна на ярмарках та ринках, в межах граничного розміру річного обсягу 200 тис. грн.) або п. 4 (в разі продажу зерна на території села, в межах граничного розміру річного обсягу 75 тис. грн. на кожний пункт продажу) Переліку окремих форм та умов проведення діяльності, затвердженого постановою КМУ від 23.08.2000 р. № 1336 (далі – Перелік № 1336). Втім, цей Перелік вимагає використання у зазначених випадках  розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (скорочена назва КОРО). 

Таким чином, за законом, коли відбувається торгівля зерном поза межами самого фермерського господарства (не через касу), то продавець оформлює на кожне отримання готівки від покупців відповідну розрахункову квитанцію. Потім готівку він здає до каси господарства (при цьому оформлюється розрахункова квитанція із поміткою „Службова видача”). В касі така готівка оприбутковується за прибутковим касовим ордером, при якому зазначається, що готівка була здана конкретним працівником „Прийнято від Іванова І.І.” і зазначається підстава, наприклад „Виручка від торгівлі” (із зазначенням назви торгової точки тощо). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Що робити, якщо перевізник на заміну CMR надав етикетку?
    Підприємство від перевізника отримало транспортну етикетку на міжнародне перевезення, а не CMR. В етикетці зазначено вантаж, маршрут та немає печатки перевізника. Чи достатньо такої етикетки для документального підтвердження міжнародного перевезення вантажу?
    16.02.2024299
  • Винаймання будинку у фізособи для проживання у відрядженні: підтвердні документи
    Працівники, перебуваючи у довготривалому відрядженні, орендують будинок для проживання у приватної особи (не готель, не ФОП). Які необхідно отримати документи, що підтвердять факт проживання?
    14.02.2024575
  • Оформлення CMR при мультимодальних перевезеннях
    ФОП-перевізник отримав від замовника вантаж із залізничного вагону у Львові і перевіз до Житомира. Вантаж розмитнюватиметься у Києві. Замовник оформив перевезення CMR, а не ТТН, де завантаження і розвантаження в Україні. На його погляд, це мультимодальне перевезення, яке оформляється CMR, а не ТТН. Це правильно? Як оформляти CMR?
    13.02.202492
  • Виправлення помилок в первинних документах, створених в паперовій формі
    Благодійна організація надала благодійну допомогу (генератори) бюджетній установі. В акті приймання-передачі виявлено невідповідність, зокрема, неправильно вказано ціну. Бюджетна установа вже відзвітувала. Як виправити помилку в первинному документі? Які дані відобразити у звіті: з урахуванням виявленої помилки чи без?
    31.01.2024110
  • Starlink для військового підрозділу: документальне оформлення
    Для працівника, який воює, і його підрозділу компанія придбала систему Starlink. Як документально правильно оформити передачу і передати право користування (щомісячна абонплата за користування системи)?
    25.10.2023129