• Посилання скопійовано

Бухалтерський та податковий облік комісійної винагороди

Передача товару від комітента комісіонеру відбувається за межами України. Згідно з договором комісії, акт надання комісійних послуг складається на дату надходження коштів від покупця. Яким чином нараховуються ПЗ з ПДВ?

Кошти, які надходять комісіонеру за договором комісії, не визнаються його доходом – це прямо передбачено п. 6.2 ПСБО 15. Те саме стосується сум отриманих авансів, а також коштів, які належать за договором комісії комітенту, тобто, іншій особі (п. 6.3, 6.5 ПСБО 15).  Отже, на дату, коли або комітент, або покупець товару за договором комісії перераховують кошти комісіонеру, дохід в нього не виникає. Більш того, реалізація товарів, які комісіонер отримує від комітента, не спричиняє визнання доходу у комісіонера – адже йому ці товари не належать (право власності на них до передачі покупцю зберігається за комітентом) і відображаються в бухгалтерському обліку комісіонера поза балансом (рахунок 024 «Товари, прийняті на комісію»).

Дохід комісіонера визнається на дату приймання-передачі наданих за договором комісії послуг.  

Щодо комісійної плати, яку комітент зобов’язаний виплатити комісіонеру, то сума та порядок виплати визначається договором комісії, а якщо така не була визначена договором, то вона сплачується після виконання договору комісії виходячи із звичайних цін за такі послуги (ст. 1013 Цивільного кодексу України).

Після вчинення правочину за дорученням комітента, згідно зі ст. 1022 Цивільного кодексу України, комісіонер повинен надати комітентові звіт і передати йому все одержане за договором комісії. Затвердженої форми такого звіту немає, тому якщо звіт складений та оформлений як первинний документ з урахуванням обов’язкових реквізитів відповідно до ч. 2 ст.9 Закону № 996 та п. 2.4 Положення №88, то він цілком може замінити первинний документ. Але,  комісійні та компенсаційні витрати, на підставі наданого звіту, можуть бути оформлені і актом виконаних робіт або будь-яким іншим первинним документом, відповідної форми та змісту.

Таким чином, у випадку даного запитання, відповідно до договору комісії, акт надання комісійних послуг, складений за вимогами законодавства, є цілком правомочним. Законодавством не визначено, що акт про надання комісійних послуг та звіт повинні бути складені за однією датою.

Якщо при виконанні договору комісії виникли будь-які додаткові витрати та комісіонер має бажання отримати відшкодування (за умовою договору комісії або за згодою комітента про компенсацію), такі витрати повинні бути включені до звіту. Ці витрати також можуть відшкодовуються комісіонерові на підставі акту виконаних робіт.

При проведені розрахунків за договором комісії, комісіонер має право (за умовами договору) перерахувати кошти комітенту за мінусом витрат згідно наданого звіту.

Комісійна винагорода та інші витрати за договором комісії,  у комісіонера накопичуються за кредитом 703 «Дохід від реалізації робіт та послуг» з дебетом рахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами». Проведення Дт 361 Кт 703 здійснюється на підставі первинного документу про приймання-передачу наданих послуг та понесених витрат, датою складання такого документу.  

Що стосується ПДВ, зазначимо наступне. Як комісійна винагорода за виконані послуги з продажу комісійного товару, так і компенсація понесених витрат комісіонером при здійсненні операцій за договором комісії, є постачанням послуг (якщо витрати містили у собі матеріальну частину, то і постачанням товарів). І якщо місце постачання таких товарів/послуг, відповідно до ст. 186 ПКУ, є митна територія України, вартість такого постачання оподатковується ПДВ за ставкою 20% (п. 185.1 ПКУ)*.

* відповідь в ЗІР підкатегорія 101.02 Питання: Який порядок оподаткування ПДВ операції з придбання товарів у нерезидента за межами митної території комісіонером - резидентом без їх фактичного ввезення на митну територію України та постачання іншому нерезиденту без їх фактичного вивезення?

Датою виникнення ПЗ з ПДВ у платника податку з постачання комісійних послуг з продажу товару нерезидента та інших витрат, відповідно до п. 187.1 ПКУ, на відміну від дати визначення доходу, є дата першої події:

  • або зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата послуг, що підлягають постачанню;
  • або оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Отже, на дату першої події, у комісіонера виникають ПЗ з ПДВ з наданої комісійної послуги та інших витрат. На зазначену дату платник податку повинен нарахувати ПЗ з ПДВ, скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення ПЗ (ст. 201 ПКУ). У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно зі ст.120-1 ПКУ.

Відповідно до п. 188.1 ПКУ, база оподаткування операцій з постачання послуг резидентом, яким є комісіонер, визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, але в частині послуг, які резидент надає самостійно – не нижче звичайної ціни на такі послуги (якою згідно із пп. 14.1.71 ПКУ є договірна ціна), а в частині товарів/послуг, витрати на які перевиставляються комітенту не нижче ціни придбання таких товарів/послуг.

Тобто, якщо договором комісії визначена вартість комісійної винагороди 1000 $, то це вважається загальна сума, яку комітент повинен сплатити комісіонеру і яка вже має містити у собі ПДВ. Це стосується і додаткових витрат.

Бухгалтерські проведення, на підставі наданого запитання, розглянуті в Таблиці. Операції за договором комісії за договорами ЗЄД, в тому числі і курсові різниці були розглянуті в cтатті на Дт-Кт onlineДоговір комісії: комітент та покупець — іноземціякий можно подивитися за посиланням 

Бухгалтерські проведення комісійної винагороди та  інших витрат

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Коригування фінрезультату до оподаткування

1.

Складений акт виконаних робіт, курс НБУ -  25 грн за 1$ (сума комісійної винагороди 1000$ + інші витрати 200 $)  

 

362

703

200$

30 000

-

-

2.

Нараховані ПЗ з ПДВ, складена ПН та зареєстрована в ЄРПН

703

641/ПДВ

5 000

-

-

3.

Отримано кошти від комітента (умовний курс НБУ – 26,0 грн за 1$)  

316*

362

200$

31 200

-

-

4.**

Розрахована курсова різниця за монетарною статтею за дебіторською заборгованістю (1200$х(26,0-25,0))

362

714

1 200

-

-

* Використовується розподільчий рахунок, у зв’язку з необхідністю виконання правил щодо обов’язкового  продажу валюти, згідно з Постановою №140 (а саме 75% валюти підлягають обов’язковій продажі на МБВБ).

** Проведення №4 зроблено по монетарній статті, відповідно до п. 8 П(С)БО 21«Вплив змін валютних курсів», яке передбачає визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    Сьогодні 12:228
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    Сьогодні 10:1012
  • Виконання інженерних робіт: що в бухобліку?
    Підприємство виконує інженерні роботи, результатом яких є технічна документація. Роботи можуть виконуватися протягом 6 – 9 місяців і будуть передані замовнику в кінці періоду виконання. Витрати виробничої собівартості відображаються на рахунку 23. За роботами отримуються аванси. Чи потрібно на дату балансу визнавати доходи, навіть якщо роботи не передані замовнику?
    22.04.202430
  • Нюанси списання безнадійної заборгованості
    Підприємство має на балансі прострочену дебіторську та кредиторську заборгованість, яка утворилася в період з 2012 по 2018 роки. Коли за нею спливає строк позовної давності, щоб вона стала безнадійною і списати її з балансу? Як відображати списання в бухобліку? Чи нараховувати ПДВ при списанні?
    19.04.20241 789
  • Облік ОЗ та благодійної допомоги неприбуткової організаціїосно
    Неприбуткова організація отримала 10 ноутбуків, як благодійну допомогу, за актом приймання-передачі, але без ціни. 2 ноутбуки за рішенням керівника залишилися на балансі організації для використання в діяльності. Інші 8 передаються іншій неприбутковій організації, також без ціни. Як ці операції відображати в бухгалтерському обліку?
    19.04.202422