• Посилання скопійовано

Виплата доходу нерезиденту за договором фрахту: чи потрібно подавати Звіт про пільги?

Підприємство (загальна система оподаткування) з річним звітним періодом виплачує дохід нерезиденту за договором фрахту. Коли слід сплачувати податок? Чи потрібно подавати Звіт про пільги?

З метою оподаткування фрахтом вважається також оплата за договором перевезення. Відповідно до пп. 141.4.4 ПКУ, сума фрахту, яка сплачується резидентом нерезиденту за договорами фрахту, оподатковується за ставкою 6% у джерела виплати таких доходів за рахунок цих доходів. Базою для оподаткування в цьому разі є базова ставка такого фрахту, яка визначається згідно з пп. 14.1.12 ПКУ.  У разі здійснення виплат як винагороди за фрахтування можуть застосовуватися положення міжнародних договорів для застосування звільнення від оподаткування або зменшеної ставки податку на прибуток, додатково див. ст. 103 ПКУ

Податок сплачують до бюджету під час виплати таких доходів на користь нерезидента, а суму доходів, з якої утримується та сплачується податок, визначають виходячи з офіційного курсу Нацбанку на дату виплати таких доходів.

Отже, нерезидент отримує суму виплати за мінусом утриманого податку.

Як наслідок, платником податку на прибуток за умовами запитання є нерезидент-юрособа, що отримує доходи з джерелом походження з України, і це додатково підтверджує пп. 133.2.1 ПКУ. А підприємство виконує функцію посередника щодо сплати податку (податкового агента). 

Як сказано у п. 103.9 ПКУ, особа, яка виплачує доходи нерезидентові, зобов'язана у звітному періоді виплат нерезидентам подавати до ДПI за своїм місцезнаходженням звіт про виплачені доходи. Окремої форми такої звітності немає. Сума податків, які утримуються при виплаті доходів нерезидентам за податковий період, наводиться у рядках 23 — 25 декларації з прибутку. А розрахунок суми податку здійснюється у додатку ПН до декларації. Додаток ПН заповнюється окремо щодо кожного нерезидента, якому у 2017 році виплачувалися доходи. Загальна кількість поданих додатків зазначається наприкінці форми декларації з прибутку у комірці «Наявність додатків».

А от підстав подавати Звіт про пільги не має. Згідно з п. 30.1 ПКУ податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених п. 30.2 ПКУ.

Суб’єкт господарювання, подає Звіт про пільги до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації, і зазначає в ньому код і найменування податкової пільги за кожним видом податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, і Довідника інших податкових пільг. Подається цей звіт відповідно до Порядку № 1233, якщо суб’єкт господарювання не сплачує податки та збори до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг або сплачує у меншому розмірі. Якщо суб'єкт господарювання пільгами не користується, звіт не подається, відповідно до п. 3  Порядку № 1233. 

Проте слід звернути увагу на п. 3.2 ПКУ, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана ВРУ, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору (додатково див. лист ДФСУ від 24.01.2017 р. №1414/7/99-99-01-02-02-17). Порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування встановлено ст. 103 ПКУ. За п. 103.2 ПКУ українське підприємство (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо:

  • нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. Бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути агент, посередник (номінальний утримувач);
  • "нерезидентський статус" підтверджується довідкою (або її нотаріально засвідченою копією), що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України. Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни і повинна бути легалізована, перекладена відповідно до законодавства України. 

Згідно з п. 1 Порядку №1233 Звіт про пільги подають СГ, які не сплачують податки та збори до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг. Звіт, подається на підставі пільг, зазначених в Довіднику податкових пільг. Довідники затверджені листом ДФСУ від 03.07.2017 р.№83/1 та  83/2. Сума прибутку, що не підлягає оподаткуванню або оподатковується за меншою ставкою згідно із міжнародними договорами України відображаєьбся у Звіті за кодом 11020025 (додатково див. лист від ДФСУ  24.02.2017 р. №2707/Г/99-99-15-02-02-14).

Отже, у Звіті у відповідних графах зазначається:

  • у графі "Код податку, збору":11020500;
  • у графі "Найменування податку, збору":"Податок на прибуток іноземних юридичних осіб";
  • у графі "Код пільги згідно з довідником пільг": 11020025;
  • у графі "Найменування податкової пільги": Сума прибутку, що не підлягає оподаткуванню згідно із міжнародними договорами України;
  • у підграфі "усього" графи "Сума податкових пільг": Сума пільги (розраховується як різниця між сумою податку, яку потрібно було утримати з доходу нерезидента за ПКУ, і сумою фактично утриманого податку на прибуток із такого доходу). Додатково див. тут. Ці Методрекомендації були створені до редакції розділу ІІІ ПКУ, яка з 1.01.2015 р. має іншу редакцію, проте алгоритм розрахунку суми пільги залишився;
  • у підграфі "в тому числі з державного бюджету" графи "Сума податкових пільг": прочерк;
  • у підграфах "дата початку" та "дата закінчення" графи "Строк користування податковими пільгами у звітному періоді": потрібно зазначати не фактичний строк користування пільгою, а дату початку та дату закінчення періоду, за який має заповнюватись звіт. Це означає, що датою початку користування пільгою буде 01.01.2017 р. а датою закінчення 30.06.2017 р.;
  • у графі "Сума податкових пільг, що використана за цільовим призначенням, гривень" - прочерк. 

Звіт про пільги подається СГ за три, шість, дев'ять і дванадцять календарних місяців за місцем його реєстрації протягом 40 к.д, що настають за останнім календарним днем податкового періоду. У разі коли суб'єкт господарювання пільгами не користується, звіт не подається.  Періодичність подання цього Звіту не пов’язана із періодичністю подання декларації з податку на прибуток.

Отже, незалежно від того, що платник податку на прибуток застосовує річний звітний період, Звіт про пільги подається поквартально.

Звіт заповнюється нарастаючим підсумком. Але у шапці Звіту у рядку 1 потрібно зазначити тільки квартал і рік. Якщо Звіт подається за 6 місяців 2017 р. потрібно вказати — 2017 рік ІІ квартал. І, оскільки Звіт складається наростаючим підсумком, це означає, що, наприклад, застосування пільги з податку на прибуток у 2-му кварталі 2017 році змусить платника цього податку подавати цей Звіт ще і за дев’ять місяців, і за рік. 

З 01.01.2017 р. Звіт отримав статус податкової декларації, тому за неподання (несвоєчасне подання) Звіту застосовуються санкції відповідно до п. 120.1 ПКУ. Докладніше про це читайте тут>>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433