• Посилання скопійовано

Перерахування коштів благодійному фонду: що з податком на прибуток?

Юрособа-«загальносистемник» планує перераховувати кошти благодійному фонду. Чи можна їх включити до складу витрат при обчисленні податку на прибуток? Яким первинним документом підтверджуються такі витрати? За якою формою слід укладати договір з благодійним фондом у разі систематичного перерахування коштів?

Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ об’єкт оподаткування податком на прибуток – це прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Також, якщо  річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує 20 млн грн, то підприємство має право взагалі не застосовувати коригування фінансового результату до оподаткування. 

У бухгалтерському обліку витрати на перерахування коштів благодійному фонду належать до інших витрат підприємства (відображаються проведенням Дт 949 або 977 Кт 311). Тому, якщо підприємство не здійснює коригування фінрезультату до оподаткування, з метою оподаткування податком на прибуток такі витрати будуть враховані повністю (адже в бухобліку вони зменшують фінрезультат). 

Якщо ж підприємство зобов’язане або вирішило добровільно здійснювати коригування фінрезультату до оподаткування на різниці, встановлені р. ІІІ ПКУ, слід враховувати наступне.

У 2017 році фінрезультат до оподаткування збільшується:  

  • на суму коштів, перерахованих протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, у розмірі, що перевищує 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (пп. 140.5.9 ПКУ);
  • на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги юрособам, що не є платниками податку, та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підр. 4 р. XX ПКУ, крім безповоротної фінансової допомоги за пп. 140.5.9 ПКУ

Отже, якщо зазначений благодійний фонд має статус неприбуткової організації (що підтверджується рішенням про включення такого фонду до Реєстру неприбуткових установ та організацій, п. 8 Порядку № 440), то перераховану йому у 2017 р. суму підприємство має порівняти із 4% оподаткованого прибутку 2016 р. (за даними відповідної декларації з податку на прибуток).  Фінрезультат до оподаткування в цьому випадку збільшується тільки на суму перевищення суми перерахованих благодійному фонду коштів над 4% цього оподаткованого прибутку (за наявністю цього перевищення). 

Якщо ж благодійний фонд на момент перерахування коштів не має статусу неприбуткової організації, потрібно дізнатися, на якій системі оподаткування він перебуває, і якщо він є платником податку на прибуток, за якою ставкою він цей податок сплачує. Адже в цьому випадку лише у разі перебування благодійного фонду на загальній системі оподаткування і сплати податку на прибуток за ставкою 18% у підприємства-платника коштів є можливість не збільшувати фінрезультат на усю суму перерахованих благодійному фонду коштів.     

Первинним документом, що підтверджує сплату коштів, є платіжне доручення і банківська виписка з рахунку, з якого було здійснено виплату. 

Що стосується договору, на підставі якого буде здійснюватися такі перерахування, то це може бути договір дарування (ст. 717 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (далі – ЦКУ)), або договір пожертви (ст. 729 ЦКУ). Договір дарування відрізняється від договору пожертви тим, що останній передбачає дарування нерухомих та рухомих речей (зокрема грошей) особам, встановленим ч. 1 ст. 720 ЦКУ, для досягнення ними певної, наперед обумовленої мети.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202426
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202448
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485