• Посилання скопійовано

Придбання корпоративних прав у фізособи: облік та наслідки

Підприємство платник податку на прибуток на загальних підставах та ПДВ купує корпоративні права у фізособи. Чи будуть витрати для підприємства і які податкові наслідки такої дії?

Придбані підприємством корпоративні права іншої юрособи вважаються фінансовими інвестиціями. А фінансові інвестиції мають специфічний порядок як бухгалтерського, так і податкового обліку. 

За п. 4 П(С)БО 12 фінансові інвестиції первісно оцінюються та відображаються у бухгалтерському обліку за собівартістю.  Собівартість фінансової інвестиції складається з ціни її придбання,  комісійних винагород, мита,  податків,  зборів,  обов'язкових  платежів та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з придбанням фінансової інвестиції.

Для обліку фінансових інвестицій за методом участі в капіталі інвестор використовує такий субрахунок як 141 «Інвестиції пов'язаним сторонам за методом участі в капіталі».

Тож в момент придбання корпоративних прав у фізособи в бухобліку потрібно відобразити таке придання за проведенням: Д-т 141 К-т 311.

Якщо обрано інший метод обліку, то можливо оприбуткування інвестицій за дебетом субрахунків: 

  • 142 "Інші інвестиції пов'язаним сторонам"
  • 143 "Інвестиції непов'язаним сторонам".

Тобто, при придбанні фінансових інвестицій витрат не виникає, оскільки за рахунок коштів залучено інший вид активів. 

Саме придбання фінінвестицій не оподатковується ПДВ та не призводить до виникнення податкових різниць щодо податку на прибуток, оскільки нормами розд. ІІІ ПКУ це не передбачено.

Але ось у фізособи-продавця може виникнути оподаткований дохід у зв’язку із продажем корпоративних прав. Справа в тому, що такі корпоративні права, з метою оподаткування ПДФО та військовим збором, мають назву інвестиційні активи. А порядок оподаткування операцій з продажу інвестиційних активів встановлено п. 170.2 ПКУ.

Облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться фізособою самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік.

Відповідно до пп. 170.2.2 ПКУ інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим фізособою від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пп. 170.2.4 - 170.2.6 ПКУ (крім операцій з деривативами). Тож тільки інвестиційний прибуток (за його наявності), а не вся сума виручки від продажу корпоративних прав, оподатковується ПДФО та військовим збором. 

Відповідно до пп. 170.2.6 ПКУ якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами має від'ємне значення, його сума переноситься у зменшення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами наступних років до його повного погашення, крім фінансових результатів, зазначених в абзаці першому п. 29 підрозд. 4 розд. XX ПКУ.

Саме тому фізособа повинна подати декларацію про майновий стан та доходи за результатами операції з продажу інвестиційних активів, незалежно від фінансового результату такої операції (прибутку або збитку). Таку декларацію за 2016 рік фізособі, яка не має статусу підприємця, слід подати до 1 травня 2017 р. 

Оскільки фізична особа повинна самостійно обліковувати та сплачувати ПДФО з цієї операції, підприємство – емітент корпоративних прав не має до неї відношення та не повинно відображати цю операцію у формі №1ДФ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202433
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024235
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419