• Посилання скопійовано

Нюанси обліку придбань, пов’язаних із госпдіяльністю підприємства

Будівельна фірма в 2016 р. хоче придбати холодильник і мікрохвильовку в офіс. Чи можна витрачені суми віднести на витрати (через амортизацію) та податковий кредит? Чи треба коригувати фінрезультат до оподаткування на податкову різницю (дохід підприємства за 2015 р. до 20 млн грн)?

У 2016 році з метою оподаткування податком на прибуток немає необхідності доводити зв’язок придбань із госпдіяльністю підприємства, але є облікові нюанси. 

Отже, незалежно від напряму використання холодильника та мікрохвильової печі та виду діяльності конкретного підприємства, придбані холодильник та мікрохвильова піч цілком законно можна віднести до складу ОЗ. Єдиний момент, якщо вартість таких об’єктів буде становити до 6 тис. грн (вартісний критерій віднесення до об’єкту ОЗ) і як наслідок вони будуть віднесені до складу податкової малоцінки, амортизувати такі витрати в розрізі податкового обліку ми не радимо для підприємств з річним доходом більше 20 млн грн. І ось чому.

Норми п. 4 П(С)БО 7 визначають основні засоби як матеріальні активи, що їх підприємство/установа утримує з метою використання у процесі виробництва/діяльності або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більший від одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). Як бачимо, жодного натяку на розмежування виробничих та невиробничих основних засобів у бухобліку не має. Тому окремих облікових нюансів та правил для невиробничих ОЗ не встановлено. Мало того, в самому вищенаведеному визначенні основних засобів є чітка вказівка на той факт, що до їх складу входять і матеріальні активи, призначені для «соціально-культурних функцій». Як бачимо, в бухобліку основні засоби не поділяються, і такого визначення, як «невиробничі основні засоби», просто немає

На противагу бухобліку, в податковому обліку орієнтація на статус основного засобу як виробничого є чіткішою. Так, згідно з пп. 138.3.2 ПКУ невиробничими основними засобами є основні засоби, які не використовуються в господарській діяльності платника податку на прибуток. Нагадаємо, що за нормами ПКУ господарською є діяльність (пп. 14.1.36 ПКУ):

1) орієнтована на виробництво (виготовлення) та/або реалізацію товарів, виконання робіт, надання послуг;

2) спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи.

Мало того, норма пп. 14.1.138 ПКУ навіть зазначає, що невиробничі ОЗ не є у світлі ПКУ основними засобами. Очевидно, холодильник та мікрохвильова піч не будуть використовуватися при реалізації товарів та їх використання не спрямоване на отримання доходу, а значить такі об’єкти належатимуть до невиробничих ОЗ. Відповідно вартість невиробничих ОЗ не потрапить до податкової амортизації, і буде сформована відповідна різниця. Але це обов’язково стосується лише платників, для яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку за останній рік перевищує 20 млн грн (пп. 134.1.1 ПКУ). Для решти платників обов’язкового застосування механізму коригування фінрезультату законом не передбачено, а отже вони можуть цілком і повністю визначати фінрезультат за правилами бухобліку.

Також слід зазначити, що для об’єктів, вартість яких становить до 6 тис. грн без ПДВ (ціна придбання з ПДВ дорівнює 7200 грн), такої проблеми не виникає, їх вартість повністю може бути віднесена до складу витрат.

Тепер щодо ПДВ. Незалежно від статусу та обсягу доходу підприємства, всі платники ПДВ повинні уважно контролювати використання ОЗ у статусі виробничих (у госпдіяльності) та оподатковуваних операціях. З 01.07.2015 р. вхідний ПДВ за невиробничими необоротними активами на загальних підставах слід включати до складу ПК з ПДВ, далі за відповідно до пп. «г» п. 198.5 ПКУ донарахувати ПЗ «сам на себе», тобто за підсумками звітного періоду придбання відповідних невиробничих ОЗ підприємство відноситься суму вхідного ПДВ у ПК у результаті операції з придбання невиробничих активів і одночасно нараховує ПЗ з ПДВ на підставі виписаній «сам на себе» зведеній ПН.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»