Податківці у ІПК ДФС від 20.04.2018 р. №1798/6/99-99-15-02-02-15/ІПК розглядали ситуацію щодо відображення частини чистого прибутку у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств. При наданні цієї консультації податківці згадали, зокрема, про норму пп. 57.1-1.2 ПКУ. Так, сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.
У разі, якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання підприємством - емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від’ємного значення об’єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов’язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.
Це положення поширюється також на державні некорпоратизовані, казенні або комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у розмірі, встановленому органом виконавчої влади, до сфери управління якого належать такі підприємства, відповідно до державного або місцевого бюджету.
Після чого зауважили: що стосується врахування таких донарахованих та сплачених сум авансових внесків при виплаті дивідендів (у контексті ІПК мова про частину чистого прибутку) у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток, то вони можуть бути відображені у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток в такій звітній Декларації (рядок 16 ЗП додатка ВП) чи уточнюючій Декларації - рядок 16 ЗП та уточнюючому додатку ЗП та у наступних звітних (податкових) періодах до повного їх погашення (уточнений показник рядка 16.4.2 додатка ЗП, який переноситься до рядка 16.3 додатка ЗП до Декларації за звітні періоди наступного податкового року).
Таке ж роз’яснення міститься у підкатегорії 102.23.02 ресурсу «ЗІР» (запитання: «Чи застосовуються штрафні санкції при самостійному виправленні помилок в Розрахунку частини чистого прибутку чи в Податковій декларації з податку на прибуток підприємств, та в якому звітному періоді відображаються виправлені суми авансового внеску у зв’язку із виплатою дивідендів, а також врахування їх у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток?»).
Автор вважає, що таке роз’яснення можна застосувати й до ситуації у разі зменшення податку на прибуток вже приватним підприємством, адже по суті частина чистого прибутку, сплаченого при виплаті дивідендів, відповідає нормі пп. 57.1-1.2 ПКУ, яка дозволяє робити таке зменшення, як звичайним приватним підприємствам, так і державним некорпоратизованим, казенним або комунальним підприємствам.
А ось повернути надміру сплачену частину чистого прибутку не вийде, адже норма п. 43.1 ПКУ говорить про повернення надміру сплачених податків (див. пп. 14.1.39, пп. 14.1.156 ПКУ), а у переліку податків і зборів, визначеному ст. 9 і 10 ПКУ, відсутній такий платіж, як частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до державного бюджету відповідно до закону.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити