• Посилання скопійовано

Якою датою оприбуткувати імпортований товар в бухобліку?

Товар постачається на умовах FCA (датою постачання вважається дата відвантаження товару зі складу постачальника). Товар відвантажено зі складу постачальника 05.07.2018 р., відмітка митниці про перетин кордону – 06.07.2018 р., дата митної декларації – 07.07.2018 р. Оплата товару – протягом 30 днів після відвантаження. Якою датою слід оприбуткувати цей товар в бухобліку?

Щодо визначення дати, на яку слід оприбуткувати імпортний товар, є лист Мінфіну від 21.04.2009 № 31-34000-20-27/11292 у відповідь на запит щодо дати визнання та відображення в бухобліку вартості товарів, придбаних у нерезидентів за іноземну валюту. Мінфін зазначає, що датою здійснення операції для зарахування підприємством активів (товарів) на баланс є дата, на яку підприємству переходять ризики й вигоди, пов’язані з правом власності на придбані (отримані) активи (товари).

Згідно з п. 3 НП(С)БО 1  активи - це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому. Контроль над активами означає можливість вирішального впливу з боку підприємства на них з метою отримати вигоди від їх використання. Контроль, як правило, супроводжується наявністю права власності. Адже до набуття права власності покупець зазвичай не може контролювати активи (розпоряджатися ними) і вигод (майнових прав) щодо них не має.

Тому в даному випадку слід орієнтуватися на умови контракту і документи, які оформлюються за цим контрактом постачальником і покупцем (інвойси, накладні та ін.). Якщо умови контракту не містять спеціальних застережень, то передання від продавця до покупця ризиків, витрат (і вигод) за товарами, що реалізуються, відбувається згідно з терміном Інкотермс-2010, який використовується в такому контракті.

В Україні на законодавчому рівні затверджені структура і порядок складання зовнішньоекономічних договорів (контрактів). Базовими нормативно-правовими актами у даному випадку є Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та наказ Міністерства економіки і з питань європейської інтеграції України №201 від 06.09.2001 р.

У розділі зовнішньоекономічного контракту «Базисні  умови   поставки» його сторони повинні вибрати і зафіксувати умови постачання, які надалі фігуруватимуть у митних документах. На сьогодні слід керуватися Міжнародними правилами інтерпретації комерційних термінів – Інкотермс – в редакції Міжнародної торгової палати 2010 року.

Основні принципи, регульовані в термінах Інкотермс:

  • розподіл між продавцем і покупцем транспортних витрат по доставці товару, тобто визначення, які витрати і до якого моменту несе продавець, і які, починаючи з якого моменту, – покупець;
  • момент переходу від продавця до покупця ризиків пошкодження, втрати або випадкової загибелі вантажу;
  • дата постачання товару, тобто визначення моменту фактичного передання продавцем товару в розпорядження покупця або його представника – наприклад, транспортній організації – і, отже, виконання або невиконання першим своїх зобов’язань по термінах постачання.

Отже, саме на дату постачання товару згідно з контрактом і слід його оприбуткувати в бухобліку. Митна декларація фіксує лише факт перетину товаром державного кордону України та нарахування митних платежів та не фіксує набуття права власності на товар (яке не завжди набувається саме під час розмитнення). Ризики та вигоди, пов’язані з переходом права власності на товар, будуть отримані раніше, ніж товар перетне кордон та надійде на склад. Як уже зазначалося, момент отримання цих «прав» покупець повинен відобразити в бухобліку (лист Мінфіну від 21.04.2009 р. № 31-34000-20-27/11292).

Згідно з Інструкцією №291 на рахунку 28 "Товари" ведеться облік руху ТМЦ, що надійшли на підприємство з метою продажу. На цьому рахунку відображаються також і товари, що не надійшли на склад підприємства, але на яких право власності (і контролю) вже перейшло до покупця (тобто можна говорити про те, що вони «надійшли на підприємство»).

Таким чином, оприбуткування товарів здійснюється в два етапи:

1 етап - відображення перебування товару «у дорозі». Для обліку товарів «у дорозі» доцільно відкрити відповідні субрахунки другого порядку до субрахунка 281 «Товари на складі», наприклад, або відкрити окремий субрахунок 287 «Товари в дорозі», або використовувати відповідні субконто на субрахунку 281. На дату 05.07.2018 р. слід зробити запис Дт 281/товари в дорозі Кт 632 – оприбуткування товару від постачальника на дату його відвантаження зі складу постачальника.

2 етап - відображення надходження товарів на склад підприємства. На дату надходження товару на склад підприємства-покупця робиться запис Дт 281/товари на складі Кт 281/товари в дорозі. Ця дата може бути 07.07.2018 р. або пізніше – в залежності від того, коли фактично товар буде доставлено на склад.

Дата розрахунків за товар не впливає на дату його оприбуткування.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433