• Посилання скопійовано

Продаж квартири за договором купівлі - продажу: як оподаткувати?

Підприємство (платник ПДВ та прибутку на загальних підставах) має на балансі квартиру, яку планує продати за договором купівлі-продажу. Яке виникає при цьому оподаткування?

Перш за все зазначимо, що згідно з ст. 657 ЦКУ договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.

 

ПДВ

Відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом. Отже, операція з постачання квартири звільняється від оподаткування ПДВ.

 

Прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

При цьому важливим є те, як саме ця квартира обліковується на балансі підприємства: як товар чи як основний засіб.

Так, якщо квартира обліковується як товар, то відповідно її вартість потрапить до витрат підприємства, а доходом буде договірна вартість згідно з договором купівлі-продажу. Податкових різниць при продажу товару нормами ПКУ не передбачено.

У випадку, якщо квартира обліковується як основний засіб, витратами буде балансова вартість такої квартири (різниця між первинною вартістю і сумою нарахованого зносу). Якщо підприємство застосовує податкові різниці то відповідно до п. 138.1 ПКУ фінансовий результат до оподаткування збільшується на залишкову вартість необоротних активів, що підлягають продажу, що розрахована за правилами П(С)БО або МСФЗ. А пп. 138.2 ПКУ фінансовий результат до оподаткування зменшується на залишкову вартість необоротних активів, що підлягають продажу, що розрахована за правилами наведеними у п. 138.3 ПКУ.

 

Державне мито

Згідно з Декретом КМУ "Про державне мито", за вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами у розмірі 1% від суми договору, а приватні нотаріуси — плату, розмір якої визначається за домовленістю між приватним нотаріусом та фізичною або юридичною особою, але не менше від розміру ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії. 

 

Оподаткування у покупця

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону №400 підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, є платниками збору на обов’язкове пенсійне страхування. Ставка збору становить 1% від вартості зазначеної в договорі купівлі-продажу нерухомого майна. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    Сьогодні 10:10211
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202433
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202459
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202431
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427