Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Чи правомірно підприємство відносить зайво сплачені кошти з ПДВ до первісної вартості будівлі?

Будівельна організація сплатила аванс за майбутнє будівництво будинку. Суму ПДВ віднесено до кредиту з ПДВ за першою подією. За актами виконаних робіт сума є меншою від сплаченої суми.Чи правомірно підприємство відносить зайво сплачені кошти з ПДВ до первісної вартості будівлі? Які проведення слід зробити?

Датою віднесення сум ПДВ до складу ПК за умовами запитання була попередня оплата. Враховуючи п. 198.2 ПКУ платник ПДВ правомірно відобразив суми податку у складі ПК за наявності зареєстрованої податкової накладної в ЄРПН. Враховуючи норми п. 2.2 Інструкції №141 при  здійсненні попередньої оплати операція відображалась наступним чином:

  • Дт 631  Кт 311 — підтверджує БВ;
  • Дт 641/ПДВ Кт 644 — підтверджує зареєстрована ПН.

А далі, після отримання попередньо сплачених робіт із будівництва будинку, вартість яких попередньо сплачена, здійснюється проведення:

  • Дт 151 Кт 631 — підтверджує акт виконаних робіт.
  • Дт 644 Кт 631

Із умов запитання зрозуміло, що підприємство здійснює капінвестиції в необротний актив. 

Відповідно до Інструкції №291 за дебетом рахунку 15 "Капітальні інвестиції" відображається збільшення зазнаних витрат на придбання або створення матеріальних необоротних активів, за кредитом - їх зменшення (введення в дію, прийняття в експлуатацію) здійснюється проведення:

  • Дт 103 Кт 151 - акт приймання-передачі (введення в експлуатацію) основних засобів.

Основні засоби зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю, яка складається зокрема з таких витрат як суми, що сплачують постачальникам і підрядникам за будівельно-монтажні роботи (без непрямих податків). Суми непрямих податків, в т.ч. ПДВ у зв'язку з придбанням (будівництвом) основних засобів можуть відноситись до первісної вартості тільки тоді, якщо вони не відшкодовуються підприємству (п. 8 П(С)БО 7).

Із наведених проведень робимо висновок, що у платника ПДВ обліковується кредитове сальдо за субрахунком 644. Це означає, що цю суму можна зарахувати до майбутнього постачання матеріальних активів або різницю зайво сплачених коштів повернути підприємству.

Але в будь якому випадку такі дії слід підтверджувати розрахунком коригування до податкової накладної відповідно до норм ст. 192 ПКУ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олена Водоп`янова
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Облік , Податковий кредит

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі