Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Собівартість продукції садівництва: чи виникатимуть зобов'язання з ПДВ?

Фермерське господарство вирощує продукцію садівництва. Залишки продукції (урожай 2016 р.) обліковуються за собівартістю в розрізі видів продукції і їх сортів. В процесі зберігання продукція втрачає свої характеристики і виникає необхідність її переведення в нижчий сорт. Як розподілити собівартість за сортами? Чи виникатимуть зобов'язання з ПДВ?

Відповідно до п. 4 П(С)БО 30 сільськогосподарська продукція – це актив, одержаний в результаті відокремлення від біологічного активу, призначений для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання.

Згідно з  п. 12 П(С)БО 30 сільськогосподарська продукція при її первісному визнанні оцінюється за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу або за виробничою собівартістю відповідно до П(С)БО 16. Первісне визнання сільськогосподарської продукції відображається у тому звітному періоді, у якому вона відокремлена від біологічного активу. Отже, за умовами запитання фермерське господарство вибрало оцінку продукції за виробничою собівартістю.

Сільськогосподарську продукцію після її первісного визнання оцінюють та відображають відповідно до П(С)БО  9. Відповідно до п. 10 П(С)БО 9 первісною вартістю запасів, що виготовляються власними силами підприємства, визнається їхня виробнича собівартість, яка визначається за П(С)БО 16.

Далі, згідно з п. 24 П(С)БО 9 запаси відображаються в бухобліку і звітності за найменшою з двох оцінок: первісною вартістю або чистою вартістю реалізації. Зокрема, запаси відображаються за чистою вартістю реалізації, якщо на дату балансу їх ціна знизилась або вони зіпсовані, застаріли, або іншим чином втратили первісно очікувану економічну вигоду (п. 25 П(С)БО 9). Ці правила можна застосувати до продукції садівництва, яка втрачає свої якості протягом періода зберігання.

Відповідно до п. 26 П(С)БО 9 чиста вартість реалізації визначається за кожною одиницею продукції вирахуванням з очікуваної ціни продажу очікуваних витрат на завершення виробництва, зберігання та збут продукції.

Сума, на яку первісна вартість продукції перевищує чисту вартість її реалізації, та вартість повністю втрачених (зіпсованих або тих, що не вистачає) запасів списуються на витрати звітного періоду – п. 27 П(С)БО 9. У бухобліку робиться запис Дт 940 Кт 27. Таким чином, вартість продукції, за якою вона обліковується на балансі, доводиться до рівня чистої вартості  її реалізації.

Відповідно до п. 188.1 ПКУ в даному випадку база оподаткування ПДВ операції з постачання продукції  визначається виходячи з її договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. При цьому база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін. Відповідно, в даному випадку слід визначати базу оподаткування продажу продукції садівництва  на рівні її звичайної ціни.

Що таке звичайна ціна, визначено у пп. 14.1.71 ПКУзвичайна ціна – це ціна товарів, визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Отже, в даному випадку звичайною ціною буде ціна продажу продукції згідно договору, якщо не вдасться довести, що це не так. Якщо договірна ціна продажу продукції садівництва визначалася між незалежними сторонами операції на підставі ринкових цін, то така ціна відповідає рівню ринкових цін. За цих умов донараховувати ПДВ немає потреби.

А от якщо продукція буде продана за ціною, що нижча за ринкові ціни, то слід було б донарахувати ПДВ до рівня ринкових цін. 

Для цього слід скласти ще одну податкову накладну на суму перевищення звичайної (ринкової) ціни продукції над її договірною ціною – на додачу до податкової накладної, що складається на фактичну договірну ціну постачання та надається отримувачу.  Ця друга податкова накладна не надається отримувачу з типом причини 15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання. При цьому у рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані (п. 15 Порядку №1307). Можна також скласти зведену податкову накладну не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, з урахуванням сум ПДВ, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо за кожною операцією з постачання товарів/послуг за відповідний місяць, також з типом причини 15.

Продаж продукції за звичайними (ринковими) цінами, але нижче собівартості не потребує донарахування зобов’язань з ПДВ. При цьому не має значення, з яких витрат складається собівартість продукції – чи  понесені вони з ПДВ чи без ПДВ. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Собівартість , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі