• Посилання скопійовано

Розрахунок за акції шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог

Підприємство продає акції, розрахунок за які здійснюється шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог. Чи підпадає ця операція під дію пп. 196.1.1 ПКУ, згідно з яким продаж акцій за кошти не є об’єктом оподаткування ПДВ?

Підпунктом 196.1.1 ПКУ визначено, що не є об'єктом оподаткування операції з випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління та продажу (погашення, викупу) за кошти цінних паперів, що випущені в обіг (емітовані) суб'єктами підприємницької діяльності, включаючи інвестиційні та іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, деривативи, а також корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах; обміну зазначених цінних паперів та корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, на інші цінні папери, корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах; розрахунково-клірингової, реєстраторської та депозитарної діяльності на ринку цінних паперів, а також діяльності з управління активами (у тому числі пенсійними активами, фондами банківського управління), відповідно до закону та інших видів професійної діяльності на фондовому ринку, які підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Для припинення зобов'язань заліком необхідна наявність декількох умов.

По-перше, залік можливий за умови, що зобов'язання є зустрічним. Тобто, для заліку є необхідною і достатньою наявність двох зобов'язань. При цьому, особа, яка виступає кредитором за першим зобов'язанням, повинна бути боржником за іншим, і навпаки, боржник за першим зобов'язанням повинен бути кредитором за іншим з них.

По-друге, вимоги, що підлягають заліку, повинні бути однорідними, у даному випадку – грошовими.

По-третє, залік можливий тільки за умови, що термін виконання зобов'язання настав або строк виконання не встановлений, або визначений моментом пред'явлення вимоги.

У підкатегорії 101.04 "ЗІР" є відповідь на питання "Чи є об’єктом оподаткування ПДВ операція з продажу за кошти цінних паперів та корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах (в тому числі, якщо ціна продажу вища за їх номінальну вартість)?". Податківці зазначають, що така операція не є об'єктом оподаткування ПДВ. Ситуація, коли погашення акцій здійснюється шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог, у "ЗІР" не висвітлена. 

Проте ВАСУ стає на сторону платників податків та вважає, що продаж цінних паперів шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог є продажем за кошти, адже вимоги сторін є грошовими вимогами.

Наприклад, ВАСУ у постанові від 07.10.2015 р. №К/800/23535/15 зазначає: "Посилання відповідача на те, що розрахунок за корпоративні права за допомогою векселя виключає застосування до зазначеної угоди положень пп. 196.1.1  ПКУ колегія суддів вважає помилковим, оскільки вексель є цінним папером, який посвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя".

Відповідач у цій справі - Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів. 

Також є ухвала ВАСУ від 03.12.2014 р.№К/800/13396/13 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю до ДПІ у Рівненської області. З урахуванням вимог пп. 196.1.1 ПКУ, колегія суддів ВАСУ вважає вірним висновок про те, що зміна способу розрахунку за договором шляхом проведення взаємозаліку однорідних грошових вимог не створює для платника додаткового обов'язку оподатковувати ПДВ ті операції, що не є об'єктом оподаткування відповідно до вимог законодавства. Наведене спростовує позицію податкового органу про необхідність донарахування позивачеві ПДВ спірним податковим повідомленням-рішенням.

Але є й ухвали судів з протилежними висновками, наприклад, Ухвала Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.03.2014 р. № 824/1705/13-а, у якій зазначається, що розрахунки за операціями з цінними паперами договірними сторонами проведено згідно зі ст. 601 ЦКУ — шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог. У зв’язку з цим визнано правомірними висновки податківців, що при реалізації акцій нерезиденту в підприємства-позивача були відсутні підстави для застосування п. 196.1.1 ПКУ (операції, які не є об’єктом оподаткування). Оскільки продаж цінних паперів не за кошти і не шляхом обміну на інші цінні папери є об’єктом оподаткування ПДВ на загальних підставах.

Тому, враховуючи розбіжність у поглядах на це питання навіть у судах, рекомендуємо звернутися за індивідуальною консультацією до податківців відповідно до ст. 52 ПКУ. При цьому слід мати на увазі, що отримання консультації з фіскальною точкою зору є досить вирогідним.

Проте, у запиті на отримання консультації можна викласти аргументи, що наведені в ухвалах ВАСУ та послатися на ці ухвали. Також слід бути готовими до того, щоб відстоювати свою точку зору у суді, якщо вона не збігатиметься з позицією податківців.

Звісно, можна уникнути суперечки з контролерами, якщо змінити умови операції: здійснити обмін цінних паперів або розрахуватися коштами без застосування зарахування зустрічних однорідних вимог.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    Сьогодні 10:1051
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202420
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202455
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202428
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427