• Посилання скопійовано

Житло як дарунок фізособі: оподаткування ПДВ

Чи оподатковувати ПДВ операцію із дарування жилої нерухомості (раніше отриманої як внесок до статутного капіталу підприємства) фізособі? Хто сплачує цей податок? Чи має значення, що при зарахуванні квартири на баланс підприємство не користувалося податковим кредитом з ПДВ?

У пп. «а»  п. 185.1 ПКУ сказано, що об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Згідно з пп. 14.1.191 ПКУ постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Своєю чергою, за пп. 14.1.244 ПКУ, товари – це матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.

Тож, квартира з метою оподаткування ПДВ підпадає під визначення товарів, а її дарування – вважається постачанням товару.

Втім, згідно з пп. 197.1.14 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання.

По-перше, відмітимо, що під об’єктами житлового фонду мається на увазі, зокрема, квартири в багатоквартирних жилих будинках (ст. 4 Житлового кодексу України).

По-друге, під першим постачанням житла (об'єкта житлового фонду), яке не звільнене від ПДВ, мається на увазі:

а) перша передача готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;

б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об'єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв'язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.

Оскільки за умовами запитання квартира, яка дарується, постачається не вперше (раніше вона була отримана як внесок до статутного капіталу), тому операція з дарування такого житла звільнена від оподаткування ПДВ.

Окремо розглянемо наслідки вибуття такої квартири з активів підприємства.

Тут треба аналізувати дві норми ПКУ:

1. За п. 189.9 ПКУ, у разі якщо основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання таких основних виробничих або невиробничих засобів за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації. Із запитання не зрозуміло, як саме обліковувалася зазначена квартира підприємством – як ОЗ чи як нерухомість, яка утримується з метою продажу. Але, на нашу думку, зазначена норма ПКУ застосовуватися при даруванні такої квартири не повинна, адже ліквідація квартири і її дарування – це різні операції;

2. За п. 198.5 ПКУ платник ПДВ має нарахувати податкові зобов’язання в разі використання товарів, послуг, необоротних активів як в звільнених від оподаткування операціях, так і в операціях, не пов’язаних із господарською діяльністю. Як ми з'ясували вище, операція із дарування квартири є звільненою від оподаткування, більш того, оскільки вона не спрямована на отримання доходу (квартира передається фізособі безоплатно), така операція не пов’язана із господарською діяльністю. Але, виходячи з роз’яснень податківців«що стосується застосування п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу щодо нарахування податкових зобов’язань у зв’язку з використанням товарів/послуг, що використовуються платником ПДВ у звільнених від оподаткування операціях, то його положення можуть бути застосовано у тому разі, якщо при придбанні товарів/послуг було сформовано податковий кредит». А виходячи з умов запитання, платник не користувався податковим кредитом під час отримання квартири до статутного капіталу. Отже і цей пункт ПКУ в цьому випадку не застосовується.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243221
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024219