• Посилання скопійовано

Право на бюджетне відшкодування ПДВ і строки давності

Підприємство має від'ємне значення ПДВ. В декларації з ПДВ в рядку 21 обліковується сума невідшкодованого ПДВ за 2007-2012 р. (аналітика цих сум розписана в Додатку 2). Чи можна заявити до бюджетного відшкодування ці суми?

На сьогодні порядок отримання бюджетного відшкодування прописаний ст. 200 ПКУ. Крім того, ДФСУ неодноразово видавала роз’яснення щодо цієї процедури в 2016 році, зокрема, на власному сайті, в «ЗІР», категорія 101.16.

Так, відповідно до пп. 14.1.18 ПКУ визначено, що бюджетне відшкодування –  це відшкодування від’ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V ПКУ.

Відповідно до пп. «б» п. 200.4 ПКУ, право на бюджетне відшкодування платник ПДВ має за сумами від'ємного значення ПДВ, які були фактично сплачені постачальникам або до бюджету в попередніх або у звітному податкових періодах. Існує й інше обмеження – сума бюджетного відшкодування не може перевищувати ліміт реєстрації податкових накладних, розрахований податківцями автоматично за формулою, наведеною в п. 200-1.3 ПКУ, на момент подання декларації з ПДВ, в якій зазначається сума такого бюджетного відшкодування.

Обмеження щодо строків давності, за якими платник податку має право на бюджетне відшкодування, ПКУ не містить (про можливість відображення у складі податкового кредиту відємного значення зі строком давності більш ніж три роки, говорить ДПСУ, зокрема, у листі від 12.01.2012 р. №808/7/15-3417-16 та від 12.01.2012 р. №608/6/15-3415-16)*.

Наразі виключено з ПКУ й п. 200.5, який встановлював додаткові обмеження щодо отримання бюджетного відшкодування (щодо обсягів оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців).  

Згідно із п. 200.10 ПКУ протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до ст. 200 ПКУ та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених п. 200.11 ПКУ, – за результатами перевірки, зазначеної у цьому пункті Кодексу.

Сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою контролюючим органом з дня, наступного за днем закінчення терміну проведення камеральної перевірки, у разі якщо камеральна перевірка проведена не була або за результатами проведення перевірки податкове повідомлення-рішення не було надіслано платнику податку у строк, визначений ПКУ.

Відповідно до п. 200.11 ПКУ контролюючий орган має право провести документальну перевірку платника податку в разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від’ємного значення, сформованого за операціями:

  • за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками;
  • з придбання товарів/послуг у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до ст. 209 ПКУ, за період до 1 січня 2016 року.

Пунктом 37 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ встановлено, що контролюючі органи не здійснюють документальні позапланові виїзні перевірки щодо достовірності сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, заявлених платниками у звітних періодах, що настають після 1 липня 2015 року, крім випадків, визначених п. 200.11 ПКУ.

Таким чином, платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки.

Водночас, за наявності достатніх підстав для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування, яке виникло за рахунок від’ємного значення сформованого за операціями здійсненими до 1 липня 2015 року, що не підтверджено перевірками, контролюючий орган має право провести документальну перевірку платника податку.

__________________________

* Хоча періодично податківці заперечують на такому праві і навіть судяться із платниками ПДВ. Див., наприклад, рішення на сайті ДФСУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243221
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024219