Так, дійсно, накопичене від’ємне значення з ПДВ проходить декілька етапів відображення його в декларації з ПДВ. Від самого початку сума від'ємного значення зазначається у рядку 19. Згодом, на момент подання декларації, визначається реєстраційний ліміт. Сума перевищення від'ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до пункту 200-1.3 ПКУ, відображається у рядку 19.1. Ця сума переноситься до рядка 21.
Сума від'ємного значення в межах реєстраційної суми на момент подання декларації (позитивна різниця між значеннями рядка 19 та рядка 19.1) проставляється в рядку 20, а далі — обирається напрям:
1) враховується на зменшення суми податкового боргу з ПДВ (рядок 20.1);
2) підлягає БВ (рядок 20.2) й обирається напрям такого відшкодування, рядки 20.2.1 та 20.2.2;
3) зараховується до складу ПК наступного періоду (рядок 20.3).
Заповнення рядків 20.1 та 20.2 запускає механізм зменшення реєстраційного ліміту.
Для того, щоб погасити податковий борг, який сформувався за підсумками того місяця, коли мало місце отримання акту перевірки, підприємство, яке має від’ємне значення з ПДВ, сформоване результатами діяльності за поточний місяць, в декларації з ПДВ за цей місяць має заповнити ряд.20.1.
Крім від’ємного значення з ПДВ ще одним джерелом погашення податкового боргу є кошти на електронному рахунку в СЕА. Для цього слід разом із декларацією слід заповнити і подати Д4. Сума коштів на електронному рахунку, що може бути перерахована до бюджету, відображається в графі 4 таблиці про відомості та визначається як різниця граф 1 та 2 (гр. 1 - гр. 2). У текстовій частині під таблицею про відомості платником податку вказується сума, яку він виявив бажання перерахувати до бюджету. Така сума може бути меншою або рівною сумі, визначеній у графі 4 таблиці про відомості (додатково див. лист ДФСУ від від 26.08.2015 р. №31730/7/99-99-19-03-02-17). Як заповнювати Д4 див. ДК 44/2015.
Але при цьому слід врахувати те, що для сплати ПЗ з ПДВ, яке донарахували податківці внаслідок перевірки, існує свій термін – 10 днів з дати отримання повідомлення-рішення. Порушення цього терміну призведе до сплати штрафних санкцій. Оскільки ПЗ з ПДВ, зазначене до сплати в податковому повідомленні-рішенні, а також сума штрафу та пені є узгодженим грошовим зобов’язанням, то несвоєчасна сплата такого зобов’язання штрафується за п. 126.1 ПКУ (у розмірі 10%-20% від суми недоплати, в залежності від терміну затримки сплати).
Крім того, під терміном «податковий борг» пп. 14.1.175 ПКУ розуміє суму узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений ПКУ строк, а також пеню, нараховану на суму такого грошового зобов'язання.
Отже, сама по собі наявність узгодженого повідомленням-рішенням грошового зобов’язання не говорить про наявність податкового боргу. Лише у випадку, якщо строк погашення такого зобов’язання на дату подання декларації з ПДВ минув, платник податку може використати відємне значення з ПДВ для його погашення. Але це означатиме й обов’язок сплати штрафних санкцій за несвоєчасну сплату такого грошового зобов’язання.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити