• Посилання скопійовано

ПН не складено на передоплату: виправлення та штрафи

Отримано передоплату 31.01.2023 р. Товар відвантажено у березні 2023 р. Податкову накладну на дату отримання коштів (перша подія) не було складено. Як виправити помилку: якою датою слід скласти ПН? Чи потрібно самостійно нарахувати штрафні санкції та пеню перед поданням уточнюючих розрахунків до декларації з ПДВ за січень 2023 року?

Згідно з пп. 201.1 ПКУ, на дату виникнення податкових зобов’язань за «першою» подією платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН. Правила реєстрації податкових накладних визначені Порядком №1246. Максимальне обмеження на реєстрацію податкової накладної ― 1095 календарних днів.

Таким чином, платник має скласти ПН датою 31.01.2023 р.

 

Щодо подання уточнюючих розрахунків для виправлення помилки

Помилки з ПДВ можна виправити лише шляхом подання уточнюючого розрахунку зі сплатою недоплати і штрафу в розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.

Згідно з пп. 1 розд. IV Порядку №21, якщо в майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податку самостійно виявляє помилки, що містяться в раніше поданій ним декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації. 

Аналогічне роз'яснення наведене на сторінці ЗІР (101.25).

Пеню нараховують за кожний календарний день прострочення сплати недоплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100% річних облікової ставки Національного банку України, що діє на кожний такий день (пп. 129.4 ПКУ). Суму нарахованої пені в уточнюючому розрахунку не показують.

Аналогічне роз'яснення наведене на сторінці ЗІР (132.02).

Але якщо виправляється помилка, допущена під час воєнного стану, штраф і пеня не застосовуються згідно з пп. 69.1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ: «У разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, які припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені».

Таким чином, в наведеній вище ситуації платник повинен скласти ПН за датою предоплати 31.01.2023 р. та зареєструвати в ЄРПН, а також подати уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ за січень 2023 р. Причому оскільки помилка під час воєнного стану, штраф і пеня не застосовуються.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Іваненко

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковувати ПДВ в період військового стану?
    Звільняються від оподаткування ПДВ на умовах та за переліком, визначеними пп. 4 та 5 п. 32 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України
    20.06.202514
  • Претензія та взаємозалік на суму ПДВ з незареєстрованої ПН
    Який порядок бухгалтерського та податкового обліку операцій з отримання штрафу від постачальника за нереєстрацію податкової накладної, проведення взаємозаліку та остаточного розрахунку, якщо сума претензії перевищує заборгованість перед постачальником?
    20.06.202543
  • Право на податковий кредит за несвоєчасно зареєстрованою ПН
    Постачальник зареєстрував податкову накладну від 30.04.2024 р. лише 03.06.2025 р. через відсутність реєстраційного ліміту. Чи має покупець право на податковий кредит за такою ПН? У якому звітному періоді його відображати: у декларації за червень 2025 року чи шляхом подання уточнюючого розрахунку за квітень 2024 року?
    20.06.202546
  • Ремонт авто за рахунок страхового відшкодування: що з ПДВ?
    На початку червня підприємство отримало на свій банківський рахунок від страхової компанії страхове відшкодування. Страхове відшкодування отримано без ПДВ, відповідно до ПКУ. Кошти страхового відшкодування будуть витрачені на ремонт авто. Авто буде ремонтуватися на сторонній СТО. Чи потрібно нарахувати компенсуюче ПДВ на отримані кошти страхового відшкодування?
    20.06.2025292
  • Податкова накладна при експорті зразків продукції
    Підприємство-платник ПДВ безоплатно експортує зразки власної продукції. Чи потрібно складати та реєструвати податкову накладну на таку операцію? Яку ставку ПДВ застосовувати та як визначати базу оподаткування?
    20.06.2025352