• Посилання скопійовано

Касовий метод визначення ПДВ для будівельних робіт

Яким чином можна за даними обліку підприємства дізнатися, що воно застосовувало касовий метод визначення ПДВ для будівельних робіт?

Суть касового методу для будівельних робіт

У пп. 187.1 ПКУ написали, що за операціями з виконання підрядних будівельних робіт підрядники та субпідрядники можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до пп. 14.1.266 ПКУ.

Касовий метод – це визначення ПЗ за датою отримання компенсації за продані товари, послуги, і визначення ПК за датою здійснення компенсації за придбані товари, послуги.

Тобто, якщо підприємство виконує підрядні чи субпідрядні будівельні роботи, воно може застосовувати касовий метод стосовно таких робіт.

Може, але не зобов’язано. Якщо буде обрано касовий метод для будівельних робіт, то для всіх інших операцій застосовуватиметься загальний метод податкового обліку – визначення ПЗ і ПК за правилом першої події. 

Якщо підприємство обрало касовий метод, яким чином воно має це задокументувати і як про це повідомити податкову?

Консультацію з цього питання читаємо у відповіді податкової на питання в підкатегорії 101.06, ЗІР: «Яким чином платник ПДВ (підрядник та субпідрядник) може зробити вибір/відмову про застосування касового методу визначення податкових зобов’язань за операціями з виконання підрядних будівельних робіт?».

Податкова відповідає, що подання до податкової якихось заяв чи повідомлень чинне законодавство не передбачає.

Але зі звітного періоду, в якому платник почав використовувати касовий метод, він має проставляти відмітку у відповідному полі в кінці декларації. Тобто, таку відмітку слід проставляти у всіх деклараціях періоду, коли застосовується касовий метод.

Далі податкова пише, що про застосування касового методу платник зазначає в розпорядчому документі про облікову політику.

Якщо платник податку бажає відмовитись від застосування касового методу податкового обліку, то така відмова здійснюється з початку року шляхом внесення відповідних змін до облікової політики підприємства.

Окрім того, якщо підприємство придбаває товари, послуги, при постачанні яких застосовуються одночасно касовий метод визначення ПЗ і ПК та загальні правила визначення ПЗ і ПК, воно має здійснювати розподіл ПК за такими придбаними товарами. Розподіл здійснюється в таблиці 4 додатку 7 до декларації з ПДВ (див. п. 16 розд. ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість).

 

Яким чином можна за даними обліку підприємства дізнатися, що воно застосовувало касовий метод визначення ПДВ для будівельних робіт?

Найперше – подивитися декларацію з ПДВ, яка має містити відмітку про застосування касового методу та заповнену таблицю 4 додатку 7, якщо підприємство здійснювало операції, за одними з яких застосовувався касовий метод, а за іншими загальні правила визначення ПЗ і ПК. 

Далі – подивитися зареєстровані ПН та дати їх складання. Звірити дати з датами відповідних актів, якими оформляється передача-приймання виконаних підрядних будівельних робіт, та з датами оплат за такими роботами. 

Тобто, можна скласти реєстр ПН і щодо кожної зробити звірку за датами.

В бухгалтерському обліку ПДВ за такими ПН мають відображатися проведенням: Дт 643 Кт 641.

Аналогічно можна скласти реєстр ПН на придбання товарів, послуг. Звірити дату складання таких ПН, дату оплату товарів, послуг, на які виписані ПН та дату відображення ПК за ними. В бухгалтерському обліку ПК мають відображати проведенням: Дт 641 Кт 644.

Окремо скласти реєстр ПН на придбання товарів, послуг, при постачанні яких застосовуються одночасно касовий метод визначення ПЗ і ПК та загальні правила визначення ПЗ і ПК. Звірити дати оплати, відображення ПК.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024576
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252