Відповідно до ст. 137 ГКУ правом оперативного управління визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених ГКУ та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у суб'єкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням.
У листі ГУ ДФС у Тернопільській області від 11.03.2016 №416/10/19-00-12-02-28/2364 податківці зазначають:
- право оперативного управління притаманне для суб'єктів господарювання, які здійснюють некомерційну господарську діяльність, тобто діяльність без мети одержання прибутку. Право господарського відання характерне для суб'єктів господарювання, які здійснюють підприємницьку діяльність, метою якої є отримання прибутку;
- при праві господарського відання та праві оперативного управління власник майна здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в господарське відання та оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган. Однак, повноваження власника майна при праві оперативного управління є ширшими, ніж при праві господарського відання.
Далі, в ІПК від 14.08.2019 р. №3797/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці говорять, що при передачі майна з господарського відання дочірнього підприємства на баланс власника майна не здійснюється постачання товарів у розумінні пп. 14.1.191 ПКУ, так як не здійснюється передача права власності на майно, а тому операція з передачі майна з господарського відання дочірного підприємства на баланс власника майна не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Враховуючи вищезазначене, такий самий висновок можна поширити і на операцію з повернення майна власнику з оперативного управління, оскільки при цьому теж не здійснюється передача права власності на майно (адже воно залишається у власника майна), і відповідно, при поверненні власнику майна з оперативного управління ПДВ не нараховується.
Для впевненості підприємства можна зробити запит на індивідуальну податкову консультацію, щоб отримати індивідуальну відповідь податківців конкретно з операції повернення майна з оперативного управління.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити