У пп. 192.1 ПКУ зазначено, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при повер-ненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному кори-гуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Згідно з пп. "б" пп. 192.1.1 ПКУ покупець, якому повернули аванс, зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Проблеми з реєстрацією РК виникають після спливу 3 років із дати складання податкової накладної, до якої його оформлюють. Адже РК до податкової накладної, складеної понад 1095 днів тому, зареєструвати в ЄРПН не вдасться.
Оскільки, у випадку повернення постачальником покупцю суми попередньої оплати за товари, придбання товарів фактично не відбувається, то покупець маже здійснити коригу-вання сум ПК, сформованого при придбанні товарів, за результатами податкового періоду, в якому відбулося таке повернення. Коригування ПК здійснюється незалежно від факту отримання РК до податкової накладної.
Тому у випадку заблокування РК від постачальника, покупець зменшує ПК за результата-ми податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, і відображає суму зменшення в декларації з ПДВ на підставі бухгалтерської довідки (категорія 101.15, ЗІР).
Таким чином, незалежно від того, що постачальник на дату повернення ним авансу не зареєстрував РК, покупець повинен здійснити зменшення ПК за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок та відобразити суму зменшення в декларації з ПДВ у рядку 12 розділу ІІ, відповідно до Порядку №21, з обов’язковим поданням додатка 1 до декларації на підставі бухгалтерської довідки.
В обліку повернену постачальником передоплату за непоставлений товар відображають проведенням Дт 311 Кт 371, а відкориговану суму ПК з ПДВ, відображеного при перерахуванні передоплати методом «червоне сторно» - Дт 641 Кт 644.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити