• Посилання скопійовано

Продаж ОЗ фізособі: як скласти ПН?

Оскільки в червні 2019 р. СГ вирішив продати авто, то з липня амортизація не нараховувалася. Залишкова вартість авто на 30.06.2019 р. становить 22 тис. грн. У жовтні 2019 р. СГ продав авто звичайній фізособі за ціною 27 600 грн, в т.ч. з ПДВ. Як правильно оформити ПН?

Дійсно, операція із продажу авто (ОЗ) фізособі є ПДВ-оподатковуваною операцією у загальному порядку за ставкою 20% (див. пп. 14.1.191, пп. 185.1 ПКУ).

База оподаткування операцій із постачання необоротних активів не може бути нижчою за балансову (залишкову) вартість за даними бухобліку, яка склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюють такі операції (абз. 2 пп. 188.1 ПКУ).

Звітним податковим періодом для ПДВ є один календарний місяць (виняток — підприємства, які використовують квартал) (ст. 202 ПКУ). Оскільки операція із продажу відбулася у звітному податковому періоді — жовтні 2019 року, то з огляду на викладене вище, мінімальною базою обкладення ПДВ буде залишкова вартість автомобіля, що сформувалася в бухобліку станом на 1 жовтня 2019 року.

До того ж якщо договірна (продажна) вартість автомобіля (без урахування ПДВ) буде нижчою за його балансову вартість, то податкові зобов’язання потрібно нараховувати саме від балансової вартості (абз. 2 пп. 188.1 ПКУ). Зокрема, на різницю між договірною вартістю й балансовою (залишковою) вартістю додатково складають окрему податкову накладну, яку не надають покупцеві (п. 15 Порядку №1307).

Отже, коли балансова (залишкова) вартість автомобіля перевищуватиме фактичну ціну (договірну вартість) його реалізації (без ПДВ), потрібно скласти 2 податкові накладні.

Що стосується залишкової вартості ОЗ, утримуваних для продажу, відзначимо таке. Якщо необоротні активи, призначені для продажу, ще не реалізовані й обліковуються й далі, то надалі на кожну дату балансу вони відображаються у бухобліку за найменшою із двох величин (п. 9 розд. ІІ П(С)БО 27):

  • або за балансовою вартістю;
  • або за чистою вартістю реалізації.

Якщо із липня по жовтень 2019 р. найнижчою величиною була саме балансова вартість – у сумі 22 тис. грн, то така вартість просто переносилась із одного звітного періоду в інший. Якщо так, то залишкова вартість авто, утриманого для продажу, складає 22 тис. грн. Саме із цією сумою слід порівнювати фактичну ціну (договірну вартість) його реалізації (без ПДВ). Оскільки вона є вищою за балансова вартість авто (балансова 22 тис. грн, а ціна реалізації без ПДВ - 23 тис. грн), то має бути складана 1 ПН на базу оподаткування в 23 тис. грн.

Втім, вважаємо, що якщо чиста вартість реалізації суттєво відрізнялася від балансової вартості авто й була найменшою, то перевіряючі можуть говорити про неправильне ведення обліку, що як наслідок, призвело до непривального визначення мінімальної бази оподаткування ПДВ.

Про те, як складається ПН на неплатника ПДВ – покупця (фізособу), ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243221
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024219