У листі від 12.06.2017 р. №587/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці вказали, що операція платника ПДВ з постачання товарів/послуг кінцевому споживачеві (не зареєстрованому як платник ПДВ), зокрема, реалізація товарів у мережах магазинів роздрібної торгівлі такому кінцевому споживачеві, не може розцінюватися як постачання товарів, що має безперервний або ритмічний характер. Такий висновок зроблено на підставі видів операцій, які мають безперервний або ритмичний характер відповідно до п. 201.1 ПКУ. Відповідно, і зведену ПН на такі операції скласти не можна.
Тому за вказаними операціями платник ПДВ - постачальник товарів зобов’язаний скласти податкову накладну за щоденними підсумками операцій, як це передбачено нормами п. 201.1 ПКУ.
Зокрема, згідно із п. 14 Порядку №1307 податкова накладна складається за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/РРО або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника).
Таким чином, за готівковими та безготівковими розрахунковими операціями (в т.ч. розрахунки картками через POS-термінал), що були зареєстровані через РРО, слід складати ПН за щоденними підсумками операцій до кожного РРО окремо.
Про особливості складання податкових накладних за щоденними підсумками читайте тут та тут>>
Якщо від неплатників ПДВ отримано оплати на розрахунковий рахунок, то на кожного такого неплатника слід скласти окрему ПН за правилом першої події. Разом з цим, якщо операції з певними контрагентами підпадають під визначення безперервного або ритмічного постачання, на таких неплатників можна складати зведені ПН. Звертаємо увагу, що такі ПН можна складати тільки на тих покупців – неплатників ПДВ, постачання яким мають такий характер.
Відповідно до п. 201.1 ПКУ покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можна складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено безперервні або ритмічні постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця.
Більш докладно про зведені ПН ми писали у цій аналітиці>>
Отже, за умовами запитання, слід складати ПН:
- За кожним РРО, включаючи готівкові операції та розрахунки картками – складаються окремі ПН на неплатника ПДВ за щоденними підсумками операцій;
- На кожного покупця, який сплатив кошти на рахунок, і з яким немає ритмічних або безперервних постачань, складається окрема ПН на неплатника у загальному порядку за правилом 1-ї події. Не можна включати операції з різними покупцями в одну ПН;
- На всіх покупців, які сплатили безготівкові кошти на рахунок, і з якими є ритмічні або безперервні постачання, може складатися одна зведена ПН на неплатника ПДВ. Періодичність складання такої ПН визначає продавець самостійно – чи складати її у кінці місяця, чи частіше – двічі на місяць тощо.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити