• Посилання скопійовано

Коригування ПДВ-зобов'язань, якщо покупець став неплатником ПДВ

Підприємство виписало ПН на дату відвантаження товару. Згодом реєстрацію покупця було анульовано. Як зареєструвати РК, якщо покупець вже не є платником ПДВ і повертає товар?

Порядок коригування ПЗ та ПК встановлено ст. 192 ПКУ. І для того, щоб постачальник отримав право на зменшення ПЗ, повинні виконуватись певні умови.

Умова 1. Відповідно до пп. 192.1.1 ПКУ, якщо внаслідок перерахунку (повернення товару) відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то отримувач зменшує суму ПК за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування.

Умова 2. Постачальник має право зменшити суму ПЗ лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Умова 3. За п. 25 Порядку № 1307, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів, зокрема, повернення товару постачальнику (продавцю), РК, складений постачальником товарів до ПН, яка видана їх отримувачу - платнику ПДВ, підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем товарів.

Враховуючи зазначені умови робимо невтішні висновки.

Висновок 1. У разі втрати покупцем статусу платника ПДВ, він не може здійснити реєстрацію РК. Крім того, він втрачає право на коригування податкового кредиту, сформованого в період його реєстрації.

Висновок 2. Якщо у постачальника відсутні підстави для складання РК на такого покупця, у постачальника не має підстав для коригування ПЗ (це стала позиція податківців, див. тут  та у листах від 03.02.2016 р. №2205/6/99-99-19-03-02-15 та від 04.02.2016 р. №2369/6/99-99-19-03-02-15).

Від себе зауважимо таке: у розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. За алгоритмом перевірки приймання та обробки ПН та РК під час реєстрації в ЄРПН податківцями перевіряються всі дані вказані у ПН. Зокрема, блок «Отримувач (покупець)». А саме, якщо покупець-платник ПДВ, то «Індивідуальний податковий номер» - підлягає обов’язковому заповненню та повинен відповідати Реєстру платників ПДВ (на дату складання ПН), в іншому випадку така ПН не приймається. За результатом обробки у квитанції №1 зазначається запис: «Документ не прийнято. Порушено вимоги пп. «г» п. 201.1 ПКУ, а саме: згідно даних Реєстру платників ПДВ покупець не був платником ПДВ ДД/ММ/РРРР». А якщо покупець-неплатник ПДВ, про це слід вказати у полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» (проставлено відмітку "X"), та вказати типи причин з «01» по «13», тоді  «Індивідуальний податковий номер» отримувача (покупця) заповнюються з врахуванням особливостей,  проставляється умовний ІПН. В інших випадках ПН не приймається, за результатом обробки у квитанції №1 зазначається запис: «Документ не прийнято. Порушено вимоги Порядку заповнення ПН: неправильно заповнено тип причини у полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» або поле «Індивідуальний податковий номер покупця».

Згідно з правилами Інструкції №141 у такому випадку постачальник не має підстав відобразити проведення способом сторно за дебетом рахунків обліку доходів і кредитом субрахунку 641.

Сума  ПЗ відображається постачальником за кредитом субрахунку 641 у кореспонденції з дебетом рахунків обліку витрат.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202415
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202413
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20242401
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202418
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024207