Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Коригування ПДВ-зобов'язань, якщо покупець став неплатником ПДВ

Підприємство виписало ПН на дату відвантаження товару. Згодом реєстрацію покупця було анульовано. Як зареєструвати РК, якщо покупець вже не є платником ПДВ і повертає товар?

Порядок коригування ПЗ та ПК встановлено ст. 192 ПКУ. І для того, щоб постачальник отримав право на зменшення ПЗ, повинні виконуватись певні умови.

Умова 1. Відповідно до пп. 192.1.1 ПКУ, якщо внаслідок перерахунку (повернення товару) відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то отримувач зменшує суму ПК за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування.

Умова 2. Постачальник має право зменшити суму ПЗ лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Умова 3. За п. 25 Порядку № 1307, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів, зокрема, повернення товару постачальнику (продавцю), РК, складений постачальником товарів до ПН, яка видана їх отримувачу - платнику ПДВ, підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем товарів.

Враховуючи зазначені умови робимо невтішні висновки.

Висновок 1. У разі втрати покупцем статусу платника ПДВ, він не може здійснити реєстрацію РК. Крім того, він втрачає право на коригування податкового кредиту, сформованого в період його реєстрації.

Висновок 2. Якщо у постачальника відсутні підстави для складання РК на такого покупця, у постачальника не має підстав для коригування ПЗ (це стала позиція податківців, див. тут  та у листах від 03.02.2016 р. №2205/6/99-99-19-03-02-15 та від 04.02.2016 р. №2369/6/99-99-19-03-02-15).

Від себе зауважимо таке: у розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. За алгоритмом перевірки приймання та обробки ПН та РК під час реєстрації в ЄРПН податківцями перевіряються всі дані вказані у ПН. Зокрема, блок «Отримувач (покупець)». А саме, якщо покупець-платник ПДВ, то «Індивідуальний податковий номер» - підлягає обов’язковому заповненню та повинен відповідати Реєстру платників ПДВ (на дату складання ПН), в іншому випадку така ПН не приймається. За результатом обробки у квитанції №1 зазначається запис: «Документ не прийнято. Порушено вимоги пп. «г» п. 201.1 ПКУ, а саме: згідно даних Реєстру платників ПДВ покупець не був платником ПДВ ДД/ММ/РРРР». А якщо покупець-неплатник ПДВ, про це слід вказати у полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» (проставлено відмітку "X"), та вказати типи причин з «01» по «13», тоді  «Індивідуальний податковий номер» отримувача (покупця) заповнюються з врахуванням особливостей,  проставляється умовний ІПН. В інших випадках ПН не приймається, за результатом обробки у квитанції №1 зазначається запис: «Документ не прийнято. Порушено вимоги Порядку заповнення ПН: неправильно заповнено тип причини у полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» або поле «Індивідуальний податковий номер покупця».

Згідно з правилами Інструкції №141 у такому випадку постачальник не має підстав відобразити проведення способом сторно за дебетом рахунків обліку доходів і кредитом субрахунку 641.

Сума  ПЗ відображається постачальником за кредитом субрахунку 641 у кореспонденції з дебетом рахунків обліку витрат.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олена Водоп`янова
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Коригування , ПДВ , Податкова накладна , Реєстрація

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі