Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Страхове відшкодування за автомобіль, який потрапив в ДТП: чи впливає на оподаткування?

Приватний підприємець (загальній система, платник ПДВ )отримує страхове відшкодування за вантажний автомобіль, який потрапив у ДТП. Чи включається сума страхового відшкодування, яка надійшла на поточний рахунок підприємця згідно зі страховим актом, до його доходу? Чи підлягає сума страхового відшкодування оподаткуванню ПДВ?

Насамперед зазначимо, що Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів затверджено постановою Кабміну №1388.

Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. 

Транспортні засоби в сервісних центрах МВС або через центри надання адміністративних послуг реєструються або за юридичними, або за фізичними особами (п. 6 Порядку №1388).

Інструкцію про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них затверджено наказом МВС №379.

У п. 1.4 цієї Інструкції зазначено, що реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, що належать фізичним особам, здійснюються за місцем звернення власника або його уповноваженої особи незалежно від місця реєстрації (проживання) власника. При цьому в реєстраційних документах зазначається місце реєстрації (проживання) особи, за якою реєструється транспортний засіб.

Транспортний засіб, що належать фізособам - підприємцям, реєструються як транспортний засіб фізичних осіб.

Виходячи з викладеного зазначимо, що чинним законодавством не передбачено реєстрації транспортного засобу на фізичних осіб – підприємців. 

Тому отримання страхового відшкодування фізичною особою оподатковується за невиконання умов, зазначених у пп. 165.1.27 ПКУ. Відповідно до пп. 165.1.27 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи у вигляді суми страхової виплати, страхового відшкодування за умов, що:

  • під час страхування майна сума страхового відшкодування не може перевищувати вартість застрахованого майна, визначену за звичайними цінами на дату укладення страхового договору, збільшену на суму сплачених страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) (пп. «б»);
  • під час страхування цивільної відповідальності сума страхового відшкодування не може перевищувати розмір шкоди, фактично заподіяної вигодонабувачу (бенефіціару), яка визначається за звичайними цінами на дату такої страхової виплати (пп. «в»).

Таким чином, якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для пересічних фізичних осіб.

При цьому сума страхового відшкодування, яка отримана на поточний рахунок ФОП для відновлення пошкодженого (втраченого) рухомого майна (автомобіля), не оподатковується при дотриманні умов страхування, визначених у пп. 165.1.27 ПКУ (див. також  «ЗІР», підкатегорія 104.11).

У декларації про майновий стан і доходи сума страхового відшкодування відображається у рядках:

  • 10.9 – якщо вона підпадає під оподаткування;
  • 11.3 – якщо звільняється від ПДФО на підставі пп. 165.1.27 ПКУ.

Щодо оподаткування ПДВ зазначимо, що надання послуг зі страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов'язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів, не є об'єктом оподаткування ПДВ на підставі пп. 196.1.3 ПКУ. Виплата страховою компанією страхових платежів не є об'єктом оподаткування ПДВ (ІПК ДФС від 21.05.2018 р. № 2245/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Автотранспорт , ПДВ , Підприємці , Страхування

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі