Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Податковий кредит та зобов’язання при придбанні автомобіля підприємцем

ФОП (загальна система оподаткування, платник ПДВ) придбав у юрособи - платника ПДВ легковий автомобіль (не для госпдіяльності). Податкова накладна складена на ФОПа та зареєстрована в ЄРПН. Чи має право ФОП на податковий кредит? Чи потрібно нараховувати ПЗ? Як складається ПН в такому випадку?

Податковий кредит

Відповідно до пп. «б» п. 198.1 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання необоротних активів.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі необоротні активи почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду (п. 198.3 ПКУ).

При цьому, згідно з п. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними.

Таким чином, за наявності зареєстрованої податкової накладної, ФОП при придбанні авто включає відповідні суми ПДВ до ПК. У декларації з ПДВ відповідні суми ПДВ відображаються у рядку 10.1 із заповнення додатку 5 у якому зазначаються данні постачальника, сума ПДВ та місяць виникнення податкового кредиту.

 

Податкові зобов’язання

Відповідно до п. «г» п. 198.5 ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати ПЗ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну у разі якщо такі необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

При цьому, згідно з п. 189.1 ПКУ база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).

Оскільки підприємці бухгалтерський облік не ведуть, то відповідно база оподаткування визначається згідно звичайної ціни (щодо визначення звичайної ціни ми писали тут та тут. Що ж до даної ситуації, то для визначення звичайної ціни доцільно скористатись саме вартістю його придбання у юридичної особи (документи про придбання авто і будуть документами, що підтверджують таку звичайну ціну).

Зважаючи на те, що автомобіль придбавається без мети використання його у господарській діяльності, то датою нарахування ПЗ буде дата набуття права приватної власності на такий автомобіль фізичною особою (громадянином).

У декларації з ПДВ такі суми податкових зобов’язань відображаються у рядку 4.1 та відповідно у додатку 5.

 

Податкова накладна

Відповідно до Порядку №1307 у графі «Зведена податкова накладна» робиться помітка «X». Тип причини у верхній лівій частині зазначається 13 - складена у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності.

У графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П.І.Б.), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000».

У графі 2 «номенклатура товарів/послуг» платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов’язання. В даному випадку тут буде зазначатися дата та номер податкової накладної постачальника автомобіля.

При цьому графи 3.1, 3.2, 3.3, 5-9, 11 не заповнюються.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Автотранспорт , ПДВ , Податкова накладна , Податковий кредит

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі