• Посилання скопійовано

Подарували нерухомість фізособі: сплачуємо податки

Юрособа безоплатно передає нерухоме майно фізособі. Які податкові наслідки такої операції для отримувача та надавача такої нерухомості? Чи можна передати нерухоме майно фізособі-підприємцю?

ПДВ

Постачання товарів - це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).

Отже, безоплатна передача нерухомого майна прирівнюється до постачання такого майна і відповідно є об’єктом оподаткування ПДВ. Складання ПН у такому випадку ми розглядали тут.

Однак, зверніть увагу, що у випадку, якщо таким нерухомим майном виступає об’єкт житлового фонду, то така операція звільняється від оподаткування ПДВ відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ.

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Якщо об’єкт нерухомості обліковується на підприємстві як об'єкт основних засобів, і це  підприємство коригує фінансовий результат на податкові різниці, то при передачі нерухомості виникають наступні податкові наслідки:

Фінансовий результат до оподаткування збільшується:

  • на суму залишкової вартості об’єкта основних визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Фінансовий результат до оподаткування зменшується:

  • на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної з урахуванням положень п. 138.3 ПКУ.

 

Передача майна фізособі

Відповідно до пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий таким платником як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку. При визначенні бази оподаткування необхідно виходити з оціночної вартості об'єкта нерухомості. Отже, в даному випадку слід провести оцінку нерухомості відповідно до Закону про оцінку майна.

При цьому, якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума ПДФО  обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ПКУ (із застосуванням натурального коефіцієнту).

Крім того, об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені у ст. 163 ПКУ, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ).

Юридична особа, яка надає фізичній особі подарунок у вигляді нерухомості, виступає податковим агентом такої фізособи, відповідно на юрособу покладається обов’язок нарахування, утримання і сплати ПДФО та військового збору за таку фізособу.

Однак, необхідно зважати, що ПДФО та військовий збір повинні сплачуватися за рахунок оподатковуваного доходу – п. 168.1.1. ПКУ. Та необхідно зважати на те, що в даному випадку дохід надається у не грошовій формі, відповідно сплатити ПДФО та ВЗ з частини такого доходу не вийде. В такому випадку можливі два варіанти:

  • така фізична особа вносить суму ПДФО та ВЗ в касу (або на рахунок) підприємства
  • підприємство сплачує ПДФО та ВЗ за власний кошт, та при цьому, сума такого сплаченого ПДФО також стає додатковим благом ФО (детальніше про це тут).

Зверніть увагу, оскільки нарахування і утримання податків здійснюється підприємством, що надає таке додаткове благо, то необхідності у поданні декларації про майновий стан такої ФО не виникає.

 

Передача майна підприємцю

Відповідно до ч. 1 ст. 325 ЦКУ суб'єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. То ж законодавством не передбачено набуття права власності на нерухоме майно фізичною особою - підприємцем.

Тому отримувачем подарунку у вигляді нерухомості може бути тільки фізособа.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202417
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202415
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243211
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202419
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024217