Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Безкоштовна передача обладнання у користування – чи буде ПДВ?

ТОВ з метою продажу власної продукції надає покупцям згідно з договором розміщення безкоштовно холодильне обладнання, що було у використанні. Чи оподатковується ПДВ така операція?

Відповідно до пп. «б» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Нагадаємо, що в пп. 14.1.185 ПКУ постачання послуг визначено як будь-яка операція, що не є постачанням товарів, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. З метою оподаткування постачанням послуг, зокрема є постачання послуг іншій особі на безоплатній основі.

У пп. «ґ» п. 186.3 ПКУ зазначено, що місцем постачання (надання) в оренду (лізинг) рухомого майна, крім транспортних засобів та банківських сейфів вважається місце, у якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання.

База оподаткування операцій з постачання послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. При цьому вона не може бути нижче ціни придбання таких послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно наданих послуг не може бути нижче звичайних цін (п. 188.1 ПКУ).

Чи оподатковуватиметься ПДВ операція з безкоштовного розміщення холодильного обладнання залежить від виду договору, на підставі якого таке обладнання розміщатиметься на території покупця товару.

 

1) Договір оренди

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (не споживана річ) (ст. 759-760 ЦКУ).

Нагадаємо, що річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки (ст. 179 ЦКУ).

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення (ст. 762 ЦКУ).

Виходячи з викладеного зазначимо, якщо холодильне обладнання розміщуватиметься на території покупця товару за договором оренди безкоштовно або з символічним розміром плати, то база оподаткування ПДВ повинна визначатися не нижче звичайних цін.

 

2) Договір позички

За договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачу) річ для користування протягом встановленого строку. Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними (ст. 827 ЦКУ).

З метою оподаткування ПДВ передання обладнання в позику не є операцією з постачанням товарів.

Нагадаємо, в пп. 14.1.191 ПКУ постачання товарів визначено як будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власником, у т. ч. продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Тому за таким договором об’єкт оподаткування ПДВ відсутній.

 

3) Договір зберігання

За договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, що передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцю у схоронності (ст. 936 ЦКУ).

Зберігач зобов'язаний вживати усіх заходів, встановлених договором, законом, іншими актами цивільного законодавства, для забезпечення схоронності речі. Якщо зберігання здійснюється безоплатно, зберігач зобов'язаний піклуватися про річ, як про свою власну (ст. 942 ЦКУ).

З метою оподаткування ПДВ передання обладнання на зберігання не є операцією з постачанням товарів.

За таким договором об’єкт оподаткування ПДВ також відсутній.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Договір

Коментарі: 7

Новини по темі

Консультації по темі