• Посилання скопійовано

Робота за рахунок внесків ОСББ: чи нараховується ПДФО?

Чи нараховується ПДФО та військовий збір на роботу яку виконав мешканець за рахунок внесків ОСББ?

Відповідно до ст. 10 Закону про ОСББ до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься в т.ч. питання  визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Підтверджує це також ст. 21 Закону про ОСББ, в якій сказано, що порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об'єднання відповідно до законодавства та статуту об'єднання. Тому, якщо статутом ОСББ передбачено право співласниками здійснювати погашення внесків не грошовими коштами а наданням певних послуг (робіт), то жодних порушень у цьому не має.

Отже, для фінансування самозабезпечення ОСББ співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами ОСББ. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи, це пряма норма ст. 22 Закону про ОСББ

Рішення співвласників про сплату внесків за рахунок окремих робіт, зокрема робіт з поточного ремонту оформлюється Протоколом установчих зборів, до якого додаються:

  • список співвласників, присутніх на установчих зборах;
  • відомості про результати голосування по кожному питанню на установчих зборах;
  • пронумеровані та прошнуровані листки опитування співвласників.

Якщо прийнято рішення здійснювати погашення внесків роботами і це підтверджено Протоколом, актом наданих робіт (іншим підтвердним документом, який визначає суму проведеного ремонту), заборгованість за внеском окремого співвласника погашається не коштами а роботами. Фактично змінююється форма погашення. Наприклад:

  • Дт 377 Кт 48 —1000 грн (заборгованість за внеском співвласника);
  • Дт 84 Кт 68 — 2500 грн (витрати – нараховано оплату мешканцю за проведений ремонт);
  • Дт 48 Кт 71 — 1000 грн (дохід за цільовим надходженням);
  • Дт 68 Кт 377 - 1000 грн (зарахування заборгованості за внеском співвласника).

Проте зауважимо, що згідно ст. 16 Закону, ОСББ має право відповідно до законодавства та свого статуту укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою. 

Виконання робіт з ремонту фізичною особою може здійснюватися як на підставі трудового договору, так і на інших юридичних підставах, зокрема на підставі договору ЦПХ. У цьому випадку, якщо зарахування проведеного ремонту фізособою, який є співвласником ОСББ не підтверджено Рішенням і не оформлено Протоколом установчих зборів є всі ознаки вважати такі стосунки працею за договором ЦПХ. 

А це означає, що ОСББ зобов’язано утримати ПДФО за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5% а також нарахувати ЄСВ у розмірі 22%. Базою для утримання ПДФО буде сума внеску, яка збільшується на коефіцієнт розрахований за п. 164.5 ПКУ, адже дохід нараховується у негрошовій формі. Що стосується бази для військового збору та ЄСВ, то сума внеску, не збільшується на коефіцієнт. 

Погашення дебіторської заборгованості за внеском та кредиторської заборгованості ОСББ перед виконавцем робіт відобразиться в обліку зарахуванням зустрічних вимог. Наприклад:

  • Дт 377 Кт 48 —1000 грн (заборгованість за внеском співвласника);
  • Дт 84 Кт 68 — 2500 грн (витрати – нараховано оплату мешканцю за проведений ремонт);
  • Дт 48 Кт 71 — 1000 грн (дохід за цільовим надходженням);
  • Дт 68 Кт 6411 — 548,55 грн (2500 х 1,219 х) 18%));
  • Дт 68 Кт 642 — 37,50 грн (2500 х 1,5%);
  • Дт 84 Кт 651 — 550,00 грн (2500 х 22 %);
  • Дт 68 Кт 377 — 1000 грн (зарахування зустрічних вимог – оплата мешканцю за роботи в рахунок його внесків до ОСББ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024242
  • Чи можна вивчати іноземну мову і не платити податки?
    Компанія оплатила курси англійської мови для працівників. Це вважається додатковим благом з нарахуванням ПДФО і ВЗ з відображенням у додатку 4ДФ. Але коло працівників, які відвідують курси, чітко не визначено, відвідування занять не регулярне, працівники, які відвідують заняття змінюються. Чи можна в такому разі не нараховувати ПДФО та ВЗ, і не відображати у єдиній звітності?
    15.03.202469
  • «Соцпакет» працівникам: що з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    Підприємство бажає надавати працівникам додатковий «соцпакет»: довгострокову медичну страховку, страхування їх життя, компенсацію витрат на харчування, оплату їх проїзду на роботу та додому, оплату фітнес-послуг тощо. Які податки треба буде сплатити з цих видів доходів?
    12.03.202490
  • Чи сплачувати ПДФО та ВЗ з вартості квартири, внесеної до статутного капіталу?
    Фізособа за 700 000 грн придбала квартиру, яку передала як внесок до статутного капіталу ТОВ. Вартість внеску оцінена в 2 000 000 грн. На погляд податкової служби, у фізособи в цьому разі виникає оподатковуваний дохід 1 300 000 грн (2 000 000 — 700 000), з якого слід сплатити ПДФО і ВЗ. Чи права податкова служба?
    28.02.202448
  • Куди платити ПДФО при викупі підприємством земельних ділянок у фізосіб?
    Підприємство викуповує земельні ділянки у фізосіб. Куди сплачувати ПДФО – до бюджету за місцем реєсрації фізособи власника, за місцем знаходження земельної ділянки чи за місцем нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу?
    22.02.20241451