• Посилання скопійовано

Проценти від орендної плати не оподатковуються

Чому оренда не є пасивним доходом?

Запитання: Чому оренда не є пасивним доходом? (консультація 07.03.2013)

ПКУ: 14.1.268 пасивні доходи - доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.

Проценти — платіж, що здійснюється позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До відсотків відносяться:

- платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит;

- платіж за використання коштів, залучених у депозит;

- платіж за придбання товарів на виплат;

- платіж за використання майна, отриманого в користування (орендні, у тому числі лізингові та рентні операції).

Очевидно, ваше запитання пов’язано із тим, що для більшості неприбуткових організацій пасивні доходи, відповідно до ст. 157 ПКУ, звільнено від оподаткування. Щоб надати відповідь, потрібно звернутися до ст. 5 і 14 ПКУ

За ст. 5 ПКУ поняття, правила та положення, установлені  ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених ст. 1 ПКУ, тобто, з метою оподаткування. Водночас зазначено, що у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.


 

Тобто, визначення того, що таке пасивні доходи з метою оподаткування, треба, в першу чергу, шукати в ПКУ. І тільки у разі, якщо в ПКУ такого визначення немає, можливо застосування визначень, встановлених іншими нормативними документами. 

Згідно із зазначеним у вашому запитанні пп. 14.1.268 ПКУ пасивні доходи - доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті. Орендної плати, як бачимо, в цьому переліку немає. Як немає визначення, що таке орендна плата з метою її оподаткування податком на прибуток, ані в першому, ані в третьому розділах ПКУ. Тому потрібно звернутися до ЦКУ. 

Згідно із ст. 759 ЦКУ за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Отже, орендна плата – це плата за користування майном, отриманим від орендодавця на певний строк у користування. Подробиці визначення розміру та форми такої плати наводяться у ст. 762 ЦКУ. 

Але у запитанні ви влучно наводите визначення терміну «проценти» з пп. 14.1.206 ПКУ, які зазначені у визначенні пасивних доходів в пп. 14.1.268 ПКУ. Дійсно, за цією нормою до процентів належить, зокрема, платіж за користування майном згідно з договорами фінансового лізингу (оренди) (без урахування частини лізингового платежу, що надається в рахунок компенсації частини вартості об'єкта фінансового лізингу). 

Таким чином, та частина доходу орендодавця, яка потрапляє до нього в сумі лізингового платежу (орендної плати) за договорами фінлізингу, і перевищує суму компенсації частини вартості об'єкта фінансового лізингу, вважається процентами. І згідно з цією нормою, ця частина доходу неприбуткових організацій є пасивними доходами, а отже, звільнена від оподаткування.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202455
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024188
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4994
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436