• Посилання скопійовано

Проценти від орендної плати не оподатковуються

Чому оренда не є пасивним доходом?

Запитання: Чому оренда не є пасивним доходом? (консультація 07.03.2013)

ПКУ: 14.1.268 пасивні доходи - доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.

Проценти — платіж, що здійснюється позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До відсотків відносяться:

- платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит;

- платіж за використання коштів, залучених у депозит;

- платіж за придбання товарів на виплат;

- платіж за використання майна, отриманого в користування (орендні, у тому числі лізингові та рентні операції).

Очевидно, ваше запитання пов’язано із тим, що для більшості неприбуткових організацій пасивні доходи, відповідно до ст. 157 ПКУ, звільнено від оподаткування. Щоб надати відповідь, потрібно звернутися до ст. 5 і 14 ПКУ

За ст. 5 ПКУ поняття, правила та положення, установлені  ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених ст. 1 ПКУ, тобто, з метою оподаткування. Водночас зазначено, що у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.


 

Тобто, визначення того, що таке пасивні доходи з метою оподаткування, треба, в першу чергу, шукати в ПКУ. І тільки у разі, якщо в ПКУ такого визначення немає, можливо застосування визначень, встановлених іншими нормативними документами. 

Згідно із зазначеним у вашому запитанні пп. 14.1.268 ПКУ пасивні доходи - доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті. Орендної плати, як бачимо, в цьому переліку немає. Як немає визначення, що таке орендна плата з метою її оподаткування податком на прибуток, ані в першому, ані в третьому розділах ПКУ. Тому потрібно звернутися до ЦКУ. 

Згідно із ст. 759 ЦКУ за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Отже, орендна плата – це плата за користування майном, отриманим від орендодавця на певний строк у користування. Подробиці визначення розміру та форми такої плати наводяться у ст. 762 ЦКУ. 

Але у запитанні ви влучно наводите визначення терміну «проценти» з пп. 14.1.206 ПКУ, які зазначені у визначенні пасивних доходів в пп. 14.1.268 ПКУ. Дійсно, за цією нормою до процентів належить, зокрема, платіж за користування майном згідно з договорами фінансового лізингу (оренди) (без урахування частини лізингового платежу, що надається в рахунок компенсації частини вартості об'єкта фінансового лізингу). 

Таким чином, та частина доходу орендодавця, яка потрапляє до нього в сумі лізингового платежу (орендної плати) за договорами фінлізингу, і перевищує суму компенсації частини вартості об'єкта фінансового лізингу, вважається процентами. І згідно з цією нормою, ця частина доходу неприбуткових організацій є пасивними доходами, а отже, звільнена від оподаткування.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.202450
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202426
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434
  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024625
  • Чи можна вивчати іноземну мову і не платити податки?
    Компанія оплатила курси англійської мови для працівників. Це вважається додатковим благом з нарахуванням ПДФО і ВЗ з відображенням у додатку 4ДФ. Але коло працівників, які відвідують курси, чітко не визначено, відвідування занять не регулярне, працівники, які відвідують заняття змінюються. Чи можна в такому разі не нараховувати ПДФО та ВЗ, і не відображати у єдиній звітності?
    15.03.202487