• Посилання скопійовано

Як оподаткувати продаж корпоративних прав резидента України від одного нерезидента іншому?

Компанія «А» – нерезидент України, який має постійне представництво на території України, планує продати належні їй акції українського ПрАТ іншій компанії «Б» – нерезиденту України, який не має постійного представництва на території України. Як буде оподатковано дану операцію, зокрема, як дохід нерезидента чи як дохід представництва? Хто звітує та сплачує податки?

Податок з доходів нерезидента

Відповідно до пп. «е» пп. 141.4.1 ПКУ, до  доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, відносять  прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження наступних інвестиційних активів:

  • цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав у статутному капіталі юридичних осіб - резидентів, крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до Переліку №675 (див. абз. 2 п. «е» пп. 141.4.1 ПКУ);
  • акцій, корпоративних прав, часток в іноземних компаніях, організаціях, утворених відповідно до законодавства інших держав (іноземні юридичні особи), крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до Переліку №675, що відповідають таким умовам (див. абз. 3 п. «е» пп. 141.4.1 ПКУ):

а) у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість акцій, часток, корпоративних або інших аналогічних прав іноземної юридичної особи на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок акцій, часток в українській юридичній особі, які належать зазначеній іноземній юридичній особі прямо або опосередковано, та (див. абз. 4 п. «е» пп. 141.4.1 ПКУ);

б) у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість акцій, часток в українській юридичній особі на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні та належить такій українській юридичній особі або використовується такою українською юридичною особою на підставі договору операційної або фінансової оренди (лізінгу) чи аналогічного договору, і таке використання має відображатися в обліку такої юридичної особи як актив, у тому числі актив з права користування, згідно з вимогами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (див. абз. 5 п. «е» пп. 141.4.1 ПКУ).

  • акцій, корпоративних прав у статутному капіталі юридичної особи - резидента України, за умови що у будь-який час впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість таких акцій, корпоративних прав на 50 і більше відсотків утворювалась за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні та належить такій юридичній особі - резиденту України або використовується такою юридичною особою - резидентом України на підставі договору операційної або фінансової оренди (лізінгу) чи аналогічного договору, і таке використання має відображатися в обліку такої юридичної особи як актив, у тому числі актив з права користування, згідно з вимогами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (див. абз. 6 п. «е» пп. 141.4.1 ПКУ).

Своєю чергою, інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України,  і здійснює на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом, утримують податок з прибутку від продажу або іншого відчуження інвестиційних активів зазначених у пп. «е» пп. 141.4.1 ПКУ за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Ці вимоги не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України (див. пп. 141.4.2 ПКУ).

У даному пункті ПКУ розглянута ситуація, коли нерезидент, що має постійне представництво купує корпоративні права у нерезидента, що не має постійного представництва.

У разі, якщо нерезидент набуває право власності на інвестиційний актив, визначений абз. 3 - 6 п. «е» пп. 141.4.1 ПКУ, у іншого нерезидента, який не має постійного представництва в Україні  відповідно до норм цього пункту, нерезидент, який набуває право власності, зобов’язаний утримати податок з прибутку від відчуження інвестиційного активу, виплаченого на користь іншого нерезидента, за ставкою в розмірі 15 % та за його рахунок, задекларувати та перераховувати до бюджету України податок під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країною резиденції особи, на користь яких здійснюється виплата, що набрали чинності.

Такий нерезидент-покупець зобов'язаний не пізніше за дату здійснення першої оплати за придбаваний інвестиційний актив стати на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням української юридичної особи, акції, корпоративні права якої формують вартість інвестиційного активу, що є предметом такого правочину. На облік таких нерезидентів беруть у порядку, установленому п. 64.5 ПКУ (див. пп. 141.4.2 ПКУ).

Щодо інвестиційних активів визначених абз. 2 пп. 141.4.1 ПКУ таких як цінні папери, деривативи або інші корпоративні права у статутному капіталі юридичних осіб - резидентів, крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до Переліку №675, нічого не сказано.

Тобто для нерезидента-покупця, який не має постійного представництва об’єкт оподаткування податком з доходів нерезидента виникає щодо інвестиційних доходів визначених абз. 3 - 6 п. «е» пп. 141.4.1 ПКУ, придбаних у нерезидента-продавця, який не має постійного представництва на території України.

Виходячи з наведених норм ПКУ, нерезидент-продавець, який має постійне представництво на території України, при продажу корпоративних прав відповідно до «е» пп. 141.4.1 та  нерезидент-покупець, який не має постійного представництва на території України,  не є платниками податку з доходів нерезидентів.  

 

Податок на прибуток

У разі здійснення нерезидентом продажу корпоративних прав у статутному капіталі іншому нерезиденту через своє постійне представництво в Україні, таке постійне представництво враховує таку операцію при визначенні об'єкту оподаткування податком на прибуток у порядку, встановленому  пп. 141.4.7 ПКУ.

Відповідно до пп. 133.2.2 ПКУ платниками податку на прибуток є нерезиденти, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво та/або отримують доходи із джерелом походження з України, та інші нерезиденти, на яких покладено обов’язок сплачувати податок у порядку, встановленому розд. III ПКУ.

Тобто декларувати обсяг оподатковуваного прибутку постійного представництва буде саме нерезидент. Як задекларувати див. нашу новину тут.

На нашу думку, треба також перевірити, чи є Конвенція про уникнення подвійного оподаткування з країною нерезидента-продавця для уникнення подвійного оподаткування цієї операції.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Як оподаткувати продаж корпоративних прав резидента України від одного нерезидента іншому?
    Компанія «А» – нерезидент України, який має постійне представництво на території України, планує продати належні їй акції українського ПрАТ іншій компанії «Б» – нерезиденту України, який не має постійного представництва на території України. Як буде оподатковано дану операцію, зокрема, як дохід нерезидента чи як дохід представництва? Хто звітує та сплачує податки?
    20.12.202420
  • Як уточнити податок на нерухомість, якщо площа приміщення збільшилася?
    У 2024 році змінено планування приміщення і отримано довідку БТІ від 20.04.2024 р. про те, що площа нежилого приміщення збільшилась на 10 кв. м, що не потребує змін в реєстрі. Зміни в інвентарній справі проведено 20.04.2024 р. Як подати уточнюючий розрахунок до податкової декларації у частині об'єктів нежитлової нерухомості при збільшенні площі на 10 кв. м?
    10.12.202424
  • Резидент Дія. Сіті повертає засновнику додаткові вклади: що з оподаткуванням?
    Під час перебування на загальній системі оподаткування ЮО - резидент Дія. Сіті отримав кошти від засновника як внесок до додаткового капіталу. Після переходу на особливі умови ЮО планує повернути кошти засновнику. Чи буде повернення коштів внесених як додатковий капітал об’єктом оподаткування для резидента Дія. Сіті на особливих умовах?
    04.12.20249
  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202434
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.2024135