• Посилання скопійовано

Нюанси реєстрації платником акцизного податку при реалізації пального і складанні акцизних накладних

Підприємство займається оптовою і роздрібною торгівлею паливом та є платником акцизного податку на роздрібний продаж палива. Чи треба підприємству реєструватись платником акцизного податку з 01.03.2016 р. ? Чи братиме воно участь у електронному адмініструванні акцизу?

Реєстрація платником акцизного податку

Пп. 212.3.4 ПКУ встановлено, що особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники акцизного податку. Ця реєстрація здійснюється контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника акцизного податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального відповідної заяви.

Слід зазначити, що податківці ведуть окремий реєстр платників акцизного податку з реалізації пального.

Тож хоча підприємство є платником акцизного податку у зв’язку з роздрібною реалізацією палива, йому все одно потрібно реєструватися платником акцизного податку у зв’язку з реалізацією пального на підставі пп. 212.3.4 ПКУ.

Зазначимо, що відтепер на такі підприємства поширюється норма щодо складання акцизних накладних та їх реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних

Відповідно до п. 231.1 ПКУ платник акцизного податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних (ЄРАН). 

Складання акцизних накладних та їх реєстрації у ЄРАН

Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

У разі здійснення операцій з реалізації пального, які передбачають відпуск пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях, акцизна накладна складається у день проведення відпуску пального через паливороздавальні колонки на таких станціях незалежно від того, коли відбувся перехід права власності на таке пальне (п. 231.3 ПКУ).

Тож з 01.03.2016 року незалежно від виду реалізації пального (роздрібної або оптової) потрібно зареєструватися платником акцизного податку у зв’язку з реалізацією пального перед початком такої реалізації та складати акцизні накладні й реєструвати їх у ЄРАН в день здійснення реалізації пального. У березні всі вихідні акцизні накладні реєструватимуться без обмеження реєстраційним лімітом, а вже з 1 квітня почне діяти формульний ліміт їх реєстрації. 

До речі, обсяги відвантаження за березневими вихідними акцизними накладними, зареєстрованими в ЄРАН, не повинні будуть перевищувати суму даних залишків за актом інвентаризації на 1 березня та даних за вхідними акцизними накладними (придбання). Інакше матиме місце від'ємний реєстраційний ліміт — це питання стане принциповим із початком квітня.

Слід зазначити, що реєструвати акцизні накладні у ЄРАН потрібно протягом 15 к. д. з дня реалізації (п. 231.6 ПКУ)

Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних затверджено постановою КМУ від 24.02.2016 р. № 114. Він визначає:

- реєстрацію платників акцизного податку з реалізації пального в електронному Реєстрі;

- відкриття, закриття електронних рахунків платникам акцизного податку-особам, які реалізують пальне;

- роботи системи електронного адміністрування реалізації пального.

Порядок електронного адміністрування реалізації пального затверджено постановою КМУ від 24.02.2016 р. № 113.

Також на сьогодні в Мін'юсті зареєстровано два накази Мінфіну та постанову КМУ, якими мають бути затверджені:

— форма заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального;

— форма акцизної накладної;

— форма розрахунку коригування акцизної накладної;

— форма заявки на поповнення (коригування) залишку пального;

— форма Акта інвентаризації обсягів залишку пального;

— Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального;

— Порядок заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального.

Об’єкт оподаткування

Відповідно до пп. 213.1.12 ПКУ об’єктом оподаткування акцизним податком операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:

• отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

• ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;

• вироблені в Україні, реалізація яких є об'єктом оподаткування відповідно до пп. 213.1.1 ПКУ, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Тож, якщо у підприємства всі обсяги реалізованого пального, отримані із приведених джерел, то об’єкта акцизного платника не виникне.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Чи може виробник алкоголю продати напої підприємству для використання під час свята?
    Підприємство – виробник алкогольних напоїв, який має ліцензію на виробництво та не має ліцензії на роздрібний продаж, планує продати партію алкогольних напоїв іншому підприємству, для використання під час святкових заходів для працівників. Це останнє підприємство також не має ліцензії на роздрібний продаж алкогольних напоїв. Чи може підприємство - виробник продати алкогольні напої підприємству, яке не має ліцензії на роздрібний продаж?
    08.03.202455
  • Чи виникає акцизний податок на пальне при продажу автомобіля з повним баком?
    Підприємство продає вроздріб нові автомобілі. За стандартами компанії перед продажем необхідно провести передпродажню підготовку товару, яка включає повний бак палива (це чітко прописано в стандартах, в разі невиконання – позбавлення права дилерства). При перевірці ДПС наполягає, що при постачанні авто з повним баком йде "умовний" продаж палива, тому необхідно реєструватись платником акцизу та отримувати ліцензію, вважають за потрібне накласти штраф за продаж палива без ліцензії. Чи правильно це?
    22.02.2024470
  • Чи потрібна ліцензія на зберігання пального в балонах?
    Підприємство платник акцизу, має акцизні склади, де зберігає газ (пропан-бутан) для своїх виробничих потребр (ліцензію на зберігання палива). Підприємству потрібно для просушування вагонів використовувати лампи-горілки на газу, до яких прикріплюється балон і використовується пальне. Дані балони планують заправляти на АЗС. Чи потрібно нам показувати по акцизу використання даного газу, якщо у нас прихідної акцизної накладної не буде? Чи потрібно ліцензію на зберігання якщо дані балони 2-3 штуки заправлені будуть лежати в складі десь 1-2 дні ,поки їх не використають, але на цей склад немає ліцензії на зберігання чи буде це виробничим обладнанням і без ліцензії?
    06.02.202467
  • Невідповідність даних МД та транспортної накладної CMR: нюанси застосування нульової ставки ПДВ
    Підприємство-виробник експортувало до Молдови вироби з металу. Митна декларація містить такі відомості: номенклатура «фланцевий профіль P30», кількість - 8000 шт; CMR: номенклатура «профіль P30», кількість – 800 шт. Митна декларація оформлена правильно та засвідчує факт перетинання митного кордону України. Чи може стати причиною відмови в застосуванні 0% ставки ПДВ невідповідність в МД та CMR?
    09.01.202472
  • Коли складати ТТН, видаткову, податкову та акцизну накладні при перевезенні пального, яке триває кілька днів?
    Постачальник склав ТТН на перевезення пального датою 22.12.2023 р., видаткова накладна складена 25.12.2023 р. та акцизна накладна – 25.12.2023 р. Отримання пального за договором відбувається на території покупця. Фактична дата отримання - 25.12.2023 р., що зафіксовано в ТТН та у видатковій накладній. Чи буде помилкою, якщо дата ТТН та видаткової накладної різні, а акцизна накладна складена датою фактичного отримання?
    04.01.2024200