Головна Усі консультації Держрегулювання ЗЕД

Визначаємо курс при експорті товарів

Як визначається курс при експорті товарів?

У бухгалтерському обліку

Операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня дати здійснення операції — дати визнання доходів (п. 5 П(С)БО 21).

Дохід від реалізації товарів визнається в разі наявності всіх наведених нижче умов (п. 8 П(С)БО 15):

— покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на товар;

— підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованим товаром;

— сума доходу може бути достовірно визначена;

— є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

Отже, саме визначені договором умови поставки товарів є ключовими для визначення дати відображення такого доходу і курс НБУ потрібно використовувати саме на зазначену дату визначення доходу. При цьому, якщо експортований товар був передплачений, то курс НБУ для визначення доходу від реалізації такого товару застосовується той, який був на дату надходження передоплати. Це передбачено нормами П(С)БО 21.

Сума авансу за товар в іноземній валюті при включенні до складу доходу звітного періоду перераховується у валюту звітності із застосуванням валютного курсу на початок дня дати одержання авансу. У разі одержання від покупця авансових платежів в іноземній валюті частинами та відвантаження частинами покупцеві товарів дохід від реалізації визнається за сумою авансових платежів із застосуванням валютних курсів, виходячи з послідовності одержання авансових платежів (п. 6 П(С)БО 21).

Отже, дохід визнається за курсом НБУ на дату оформлення МД на експорт лише у разі, якщо право власності у набувача майна за договором виникає в момент перетину товаром кордону та за відсутності передоплати за такою поставкою.

 

У податковому обліку

У податковому обліку визначення курсу НБУ щодо валютної виручки важливо для платників єдиного податку та для платників ПДВ (адже спеціальних правил для обліку валютних операцій для платників податку на прибуток ПКУ на сьогодні не встановлено, отже, вони враховують валютні операції при визначенні фінансового результату за правилами ведення бухгалтерського обліку).

Оподаткування валютних операцій у «єдинників» ми розглядали вище. Щодо ПДВ ситуація така.

Правила встановлення курсу валюти для складання податкової накладної за операціями з експорту товарів ми навели вище. При наданні послуг нерезидентам правила наступні.

ДФС у м. Києві у листі від 19.01.2017 р. №1137/10/26-15-05-04-22 роз'яснила, що датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ при отриманні попередньої (авансової) оплати в іноземній валюті за надані нерезиденту послуги на митній території України є дата надходження коштів на поточний рахунок:

  • у національній валюті, яка надійшла від обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України,
  • та в іноземній валюті, перерахованій у гривні за офіційним курсом НБУ на дату надходження її на такий рахунок.

Звісно, що якщо першою подією є складання акта про надання таких послуг, що оплачуватимуться іноземною валютою, то з метою визначення суми ПДВ використовуватиметься курс НБУ на дату складання такого акта.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / ЗЕД
Теги:
Експорт , ЗЕД

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі