Головна Усі консультації Держрегулювання ЗЕД

Чи можна кошти від ЗЕД-діяльності відразу зараховувати на рахунки в іноземному банку?

Підприємець – платник ЄП відкриває рахунок в одній з країн ЄС. ФОП надає послуги (експорт, ЗЕД) підприємствам країн ЄС. Чи має він право отримувати оплату від своїх покупців (податкових резидентів країн ЄС) на свій рахунок в ЄС?

Отримувати виручку від здійснення ЗЕД-діяльності відразу на рахунки, відкриті у банках країн ЄС, не передбачено.

Дійсно, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону №2473 резиденти з урахуванням обмежень, визначених цим Законом та іншими законами України, мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.

До резидентів Закон №2473 зараховує, зокрема, фізосіб - підприємців, зареєстрованих згідно із законодавством України.

Що ж таке валютна операція? Це операція, що має хоча б одну з таких ознак (ч. 1 ст. 1 Закону №2473):

а) операція, пов'язана з переходом права власності на валютні цінності та (або) права вимоги і пов'язаних з цим зобов'язань, предметом яких є валютні цінності, між резидентами, нерезидентами, а також резидентами і нерезидентами, крім операцій, що здійснюються між резидентами, якщо такими валютними цінностями є національна валюта;

б) торгівля валютними цінностями;

в) транскордонний переказ валютних цінностей та транскордонне переміщення валютних цінностей.

Порядок проведення розрахунків за валютними операціями визначається НБУ (ч. 4 ст. 5 Закону №2473).

Відповідно до п. 1 ч. 4 р. І Положення №2  розрахунки за експорт товару відносяться до поточних валютних торгівельних операцій. А відповідно до п. 31 розд. IV Положення №2 розрахунки, а також перекази за валютними операціями, зазначеними в т.ч. у п. 28 р. розд. IV Положення №2 – а тут як раз мова про поточні торгівельні валютні операції між резидентом та нерезидентом, здійснюються виключно через рахунки в банках. Теж випливає із ч. 1 ст. 7 Закону №2473, п. 16 Положення №5.

Що ж мається на увазі під словом «банк»?

Відповідно до останнього абзацу п. 2 р.І Положення №2 інші терміни, які використовуються в цьому Положенні, уживаються в значеннях, визначених у Законі №2473 та інших законах України і нормативно-правових актах НБУ.

А відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону №2473 та абз. 16 п. 2 Положення №5 термін "банк" вживається у значенні, визначеному Законом №2121.

Банк - юрособа, яка на підставі банківської ліцензії має виключне право надавати банківські послуги, відомості про яку внесені до Державного реєстру банків (ст. 2 Закону №2121).

Таким чином, вважаємо, що розрахунки за ЗЕД-договором за експорт товарів/робіт/послуг мають проводитися виключно через рахунок в українських банках, відомості про які внесені до Держреєстру банків України. Втім, оскільки НБУ ще не надавало роз’яснень із цього приводу - радимо звернутися до нього із запитом.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / ЗЕД
Теги:
Валюта , Підприємці , ЗЕД

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі