• Посилання скопійовано

Основні засоби: реконструкція, демонтаж, списання

Протягом реконструкції ОЗ демонтовано кілька об'єктів основних засобів (їхня вартість включена до вартості цих ОЗ). На одному з етапів реконструкції замість демонтованих об'єктів нічого не побудували. Керівництво вирішило нічого там не будувати. Як списати в обліку ці демонтовані об'єкти з балансу підприємства?

Згідно з  п. 33 П(С)БО 7 об'єкт основних засобів вилучається з активів (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом (тобто існує імовірність того, що підприємство/установа отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання). 

Списання основних засобів відбувається на підставі акту списання основних засобів, який складається відповідною комісією із зазначенням причини ліквідації такого активу та оприбуткованих запасів від такої ліквідації. При цьому, згідно з п. 34 П(С)БО 7 фінансовий результат від вибуття таких ОЗ визначається з вирахуванням витрат, пов'язаних з вибуттям основних засобів. Таку позицію та порядок відображення витрат ми розглядали раніше.

Списання основних засобів, на підставі акту списання, відображається наступними проведеннями:

  •  Дт 131 Кт 10 – у сумі нарахованої амортизації на об’єкт, що ліквідується;
  • Дт 976 Кт 10 – у сумі залишкової вартості об’єкту, що ліквідується;
  • Дт 976 Кт 631 – на вартість демонтажу такого об’єкту.

Згідно з умовами запитання, на території демонтованого об’єкту основних засобів підприємство планувало створювати новий об’єкт основних засобів, то в такому випадку підприємство, спираючись на пп. 5.8.3 ДСТУ БД 1.1-1:2013 (в якому зазначено, що до кошторису будівництва включається підготовка території будівництва) може відобразити вартість демонтажу попередньої будівлі як капітальні інвестиції у створення нової. З відповідним нарахуванням на рахунок 1521. Однак, таке рішення повинно бути зафіксовано наказом керівника з зазначенням планів про подальше будівництво на цій території нового об’єкту.

Якщо підприємство веде облік демонтаж саме за другим варіантом, і керівництвом приймається рішення, що новий об’єкт основних засобів не буде створюватись, керуючись рекомендаціями наведеними у «Порядку списання витрат по об'єктах незавершеного будівництва, що ліквідуються», затвердженого наказом від 28.09.1995 р. №243/150/156/195, відповідні капіталізовані витрати підлягають списанню датою, прийняття такого рішення та складання акту про припинення будівництва. У вищевказаному порядку наведено форму такого акту, яку підприємство може використати, однак дана форма є обов’язковою лише для бюджетних підприємств, а приватне підприємство може самостійно розробити таку форму, враховуючи обов’язкові реквізити первинного документу. Оскільки незавершене будівництво відноситься до капітальних інвестицій у необоротні матеріально активи, то і їх вартість списується за правилами списання вартості необоротних активів, а саме проведенням Дт 976 Кт 1521.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Отримано credit memo: як врахувати?
    ТОВ - офіційний представник нерезидента в Україні щодо розповсюдження аудіо та відео-продукції. Протягом 2023 р. перевиконало план щодо підключення до інформаційного ресурсу користувачів. Нерезидент 28.02.2024 р. надав credіt memo ТОВ, що має бути врахований при розрахунку за послуги з нерезидентом у лютому та березні 2024 р. Чи має ТОВ скоригувати фінрезультат за 2023 р., оскільки credit memo за результатами роботи 2023 р.? Чи потрібно нарахувати курсову різницю на дату проведення акту від нерезидента ?
    15.03.202437
  • Придбання нерухомості комунальної власності, у якій вже є орендарі
    Підприємство придбало нежитлову нерухомість на аукціоні. В договорі купівлі-продажу об’єкту малої приватизації вказано, що приміщення надано в оренду до 2028 р. і цей договір чинний і для покупця. Майно перебувало в комунальній власності і передане пкупцю в день укладення договору балансоутримувачем. Як відобразити придбання такої нерухомості в обліку? Коли вводити в експлуатацію, якщо акт прийому-передачі майна від 15.02.2023 р.? Як відображати відносини з орендарем? Чи потрібна додаткова угода до договору оренди?
    14.03.202415
  • Чи включати адмінвитрати при обчисленні вартості видобутої корисної копалини?
    При обчисленні вартості видобутої корисної копалини за розрахунковою вартістю до витрат потрібно включати адміністративні витрати чи ні? Місцеві податківці сказали, що потрібно включати, адже підприємство займається тільки виробництвом каменю та щебеню, тому потрібно включати всі витрати, крім витрат на збут. Сказали, що є роз'яснення ДПС, але ми не знайшли
    11.03.202422
  • Чи є ТОВ контролюючою особою КІК?
    ТОВ 1, платник податку на прибуток, має засновника - фізособу (97%). А ця фізособа є також засновником (51%) ТОВ 2 нерезидента. Хто буде контролюючою особою для ТОВ 2: ТОВ 1 чи фізособа?
    29.02.202431
  • Як оподатковується спеціальна бюджетна дотація за утримання великої рогатої худоби (корів)?
    Підприємство - платник податку на прибуток отримало державну допомогу на утримання корів у 2023 р. Чи є сума цієї допомоги об'єктом оподаткування податком на прибуток?
    12.02.202430