• Посилання скопійовано

Постачання нерухомого майна обслуговуючим кооперативом

Обслуговуючий коопертив (загальна система оподаткування, не платник ПДВ) за рахунок пайових внесків від асоційованих членів кооперативу організовує будівництво квартир. Після завершення будівництва кооператив оформлює на себе право власності на квартири, а потім здійснює обмін корпоративних прав на квартиру членам кооперативу. Що вважається першою поставкою житла враховуючи норми пп 197.1.14 ПКУ?

Запитання: 

Обслуговуючий коопертив (загальна система оподаткування, не платник ПДВ) за рахунок пайових внесків від асоційованих членів кооперативу організовує будівництво квартир. Після завершення будівництва кооператив оформлює на себе право власності на квартири, а потім здійснює обмін корпоративних прав на квартиру членам кооперативу. Що вважається першою поставкою житла враховуючи норми пп 197.1.14 ПКУ? Кооператив в ході будівництва придбав послуги та матеріали з ПДВ та без ПДВ, на той час він не був зареєстрований як платник ПДВ, не отримував податковий кредит. Після реєстрації платником ПДВ, відповідно до п. 198. 5 ПКУ потрібно нараховувати податкові зобов’язання на вартість переданого житла?

 

Відповідь: 

Щодо реєстрації платником ПДВ

Особи, які для цілей оподаткування ПДВ мають право або зобов'язані бути зареєстровані як платники податку, визначено у пп. 14.1.139  та п. 180.1 ПКУ. Це означає, що юрособа незалежно від організаційно-правової форми, може здійснити реєстрацію платником ПДВ, як в обов'язковому порядку (п. 181.1 ПКУ), так і за добровільним рішенням особи (п. 182.1 ПКУ).

Якщо протягом останніх 12 к.м. загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі, сукупно перевищує 1 млн. грн (без урахування ПДВ), виникає обов’язок щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ.

До операцій, що підлягають оподаткуванню, для цілей реєстрації платником ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7% та нульовою ставкою ПДВ. Звільнені операції (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ не підлягають оподаткуванню.

Враховуючи умови запитання, обслуговуючий кооператив планує здійснення операцій з передачі квартир членам кооперативу у обсягах понад 1 млн грн, такі операції звільнені від оподаткування за пп. 197.1.14 ПКУ, тож вони не враховуються для розрахунку обсягу 1 млн. грн для обов’язкової реєстрації. 

 

Щодо оподатковуваних операцій

Обслуговуючий кооператив планує укласти договір купівлі-продажу майнових прав на нерухоме майно в житловому будинку, будівництво якого не завершене, з продавцем, який є забудовником об'єкта житлового фонду. Це означає, що після прийняття об'єкта житлового фонду в експлуатацію до кооперативу переходить право власності. Саме у цьому випадку така операція для продавця (забудовника об'єкта житлового фонду) є операцією з першого постачання житла (об'єкта житлового фонду), яка оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20%.

Перше постачання нового житла стосується виключно осіб, зайнятих в будівництві нового об'єкту, а саме забудовників (замовників) та підрядників, які здійснюють постачання послуг по будівництву житла.

Операції з подальшого постачання майнових прав на таке нерухоме майно вже звільняються від оподаткування ПДВ згідно з пп. 197.1.14 ПКУ (додатково див. ІПК від 07.06.2017 р. №525/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Отже, звільнення від оподаткування ПДВ відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ поширюється лише на все постачання житла, окрім першого постачання.

 

Щодо умовного нарахування ПЗ з ПДВ

Відповідно до пп. "б" п. 198.5 ПКУ у разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ, платник податку зобов'язаний нарахувати ПЗ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ та скласти не пізніше останнього дня звітного періоду і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, які використовувались при здійсненні звільненої від оподаткування операції, та за якими формувався податковий кредит.

Це означає, що ПЗ з ПДВ будуть нараховуватись в рамках п. 198.5 ПКУ лише за тими активами та послугами, суми ПДВ, яких відображались у складі ПК. 

За умовами запитання обслуговуючий кооператив в ході будівництва придбавав послуги та матеріали з ПДВ чи без ПДВ, і на той час він не був зареєстрований як платник ПДВ, як наслідок не відображав суми податку у складі ПК, такі суми відображались у складовій собівартості будівництва. Тому за такими сумами ПЗ за п. 198.5 ПКУ не нараховуються.

Проте, якщо на час прийняття об'єкта житлового фонду в експлуатацію від забудовника  обслуговуючий кооператив буде платником ПДВ, суми податку згідно з останнім абз. п. 198.3 ПКУ будуть відображатись у складі ПК. А це в свою чергу вимагає під час подальшого постачання нерухомого майна, визнавати ПЗ за нормами пп. "б" п. 198.5 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Отримано credit memo: як врахувати?
    ТОВ - офіційний представник нерезидента в Україні щодо розповсюдження аудіо та відео-продукції. Протягом 2023 р. перевиконало план щодо підключення до інформаційного ресурсу користувачів. Нерезидент 28.02.2024 р. надав credіt memo ТОВ, що має бути врахований при розрахунку за послуги з нерезидентом у лютому та березні 2024 р. Чи має ТОВ скоригувати фінрезультат за 2023 р., оскільки credit memo за результатами роботи 2023 р.? Чи потрібно нарахувати курсову різницю на дату проведення акту від нерезидента ?
    15.03.202436
  • Придбання нерухомості комунальної власності, у якій вже є орендарі
    Підприємство придбало нежитлову нерухомість на аукціоні. В договорі купівлі-продажу об’єкту малої приватизації вказано, що приміщення надано в оренду до 2028 р. і цей договір чинний і для покупця. Майно перебувало в комунальній власності і передане пкупцю в день укладення договору балансоутримувачем. Як відобразити придбання такої нерухомості в обліку? Коли вводити в експлуатацію, якщо акт прийому-передачі майна від 15.02.2023 р.? Як відображати відносини з орендарем? Чи потрібна додаткова угода до договору оренди?
    14.03.202415
  • Чи включати адмінвитрати при обчисленні вартості видобутої корисної копалини?
    При обчисленні вартості видобутої корисної копалини за розрахунковою вартістю до витрат потрібно включати адміністративні витрати чи ні? Місцеві податківці сказали, що потрібно включати, адже підприємство займається тільки виробництвом каменю та щебеню, тому потрібно включати всі витрати, крім витрат на збут. Сказали, що є роз'яснення ДПС, але ми не знайшли
    11.03.202422
  • Чи є ТОВ контролюючою особою КІК?
    ТОВ 1, платник податку на прибуток, має засновника - фізособу (97%). А ця фізособа є також засновником (51%) ТОВ 2 нерезидента. Хто буде контролюючою особою для ТОВ 2: ТОВ 1 чи фізособа?
    29.02.202431
  • Як оподатковується спеціальна бюджетна дотація за утримання великої рогатої худоби (корів)?
    Підприємство - платник податку на прибуток отримало державну допомогу на утримання корів у 2023 р. Чи є сума цієї допомоги об'єктом оподаткування податком на прибуток?
    12.02.202428