• Посилання скопійовано

Подарунки в межах договору оренди паїв не передбачені

Чи можна пайовикам окрім орендної плати заплатити премію або іншу доплату? Чи можна їм видати подарунки товаром і як це оформити?

Відповідно до Указу Президента України від 03.12.1999 р. №1529 "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" Кабміну, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним та Севастопольській міській державним адміністраціям наказано здійснити організаційні заходи щодо підтримки розвитку особистих підсобних господарств громадян та селянських (фермерських) господарств шляхом, зокрема, надання громадянам, яким у встановленому порядку із земель колективного сільськогосподарського підприємства відведено земельні ділянки в натурі на основі земельної частки (паю), можливості розширювати особисті підсобні господарства без створення юрособи за рахунок цих ділянок, а також одержаних при виході з зазначених підприємств майнових паїв.

У ході реалізації положень цього Указу, інших актів Президента України щодо реформування колективних сільськогосподарських підприємств та створення приватних (приватно-орендних) сільськогосподарських підприємств, селянських (фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогосподарських кооперативів, інших суб'єктів господарювання, які засновуються на приватній власності, а також під час укладення договорів оренди земельних часток (паїв) виходити з того, що сертифікат на право на земельну частку (пай) є правовстановлюючим документом, що засвідчує право володіти, користуватися та розпоряджатися зазначеною часткою (п.3 Указу № 1529).

На виконання вимог цього Указу №1529  затверджена форма Типового договору  оренди земельної частки (паю), який підлягає реєстрації виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю) в порядку, передбаченому постановою КМУ від 24.01.2000 р. №119.

Враховуючи приписи ст. 179 ГКУ слід відзначити, що Типові та примірні договори є формою державного регулювання договірних відносин у сфері господарювання, вони застосовуються для спрощення процесу укладання конкретних господарських договорів та визначення бажаної, з точки зору держави, моделі договірного зобов'язання. 

Головною ознакою типових договорів є їх обов'язковість - при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі  типового договору, затвердженого Кабміном, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови (ч.4 ст. 179 ГКУ). 

Типові договори можуть включати два види умов, які:

  • встановлюють права та обов'язки сторін;
  • визначають інші умови, що можуть бути визначені сторонами у договорі на їх розсуд.

Якщо повернутись до Типового договору оренди земельної частки (паю), то у ньому передбачені наступні умови щодо орендної плати — у п. 2.2 визначені положення щодо розміру орендної плати, форми її виплати, термін виплати. Окрім цього у п. 2.2 зазначено, що:

  • Розмір платежів за окремими формами оплати щороку погоджується між Сторонами шляхом унесення змін або доповнень до цього Договору (додаток); 
  • Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації на дату її виплати відповідно до рівня інфляції національної валюти України.

У розділі 4 Типового договору Сторони можуть навести "Інші умови", які вони вважають за потрібне зазначити. Проте, цей розділ стосується Прав та обов’язків, а також відповідальності сторін.

Отже, на нашу думку, до Типового договору не можна внести зміни щодо різного виду заохочень, зокрема, виплати премії, надання подарунків, інших додаткових виплат чи заохочень у грошовій та не грошовій формі, які не входять до складу орендної плати. 

Водночас, у Додатку до Договору оренди земельної частки (паю) наведена таблиця, де вказується інформація щодо форми виплат орендної плати, розміру та періоду виплати.

Форми орендної плати

Щорічний розмір платежів на ____ рік

Період виплати

1. Грошова (у гривнях)

 

 

 

 

 

2. Натуральна

 

 

 

 

 

3. Відробіткова

 

 

 

 

 

Таким чином, на нашу думку, доцільно використати наступні варіанти "заохочень" орендодавців (власників земельних паїв):

1) визначити форми оплати, наприклад, одночасно, і грошова і натуральна (інший варіант);

2) розмір платежів може бути визначений за таким графіком: грошова форма щомісячно, натуральна — як додаткова, раз на півроку, рік;

3) щорічний розмір платежів може бути збільшуватись, наприклад, залежно від строку дії договору — чим він більший. Тим більша орендна плата. Або, орендна плата збільшується пропорційно кількості років оренди (інший варіант).

Якщо ж договором оренди надання доплат і товарів в рахунок орендної плати не передбачено, то надання будь-яких доходів фізособам можливе як подарунків або додаткового блага, поза межами такого договору. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.202485
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.2024954
  • Отримано credit memo: як врахувати?
    ТОВ - офіційний представник нерезидента в Україні щодо розповсюдження аудіо та відео-продукції. Протягом 2023 р. перевиконало план щодо підключення до інформаційного ресурсу користувачів. Нерезидент 28.02.2024 р. надав credіt memo ТОВ, що має бути врахований при розрахунку за послуги з нерезидентом у лютому та березні 2024 р. Чи має ТОВ скоригувати фінрезультат за 2023 р., оскільки credit memo за результатами роботи 2023 р.? Чи потрібно нарахувати курсову різницю на дату проведення акту від нерезидента ?
    15.03.202456
  • Придбання нерухомості комунальної власності, у якій вже є орендарі
    Підприємство придбало нежитлову нерухомість на аукціоні. В договорі купівлі-продажу об’єкту малої приватизації вказано, що приміщення надано в оренду до 2028 р. і цей договір чинний і для покупця. Майно перебувало в комунальній власності і передане пкупцю в день укладення договору балансоутримувачем. Як відобразити придбання такої нерухомості в обліку? Коли вводити в експлуатацію, якщо акт прийому-передачі майна від 15.02.2023 р.? Як відображати відносини з орендарем? Чи потрібна додаткова угода до договору оренди?
    14.03.202422
  • Чи включати адмінвитрати при обчисленні вартості видобутої корисної копалини?
    При обчисленні вартості видобутої корисної копалини за розрахунковою вартістю до витрат потрібно включати адміністративні витрати чи ні? Місцеві податківці сказали, що потрібно включати, адже підприємство займається тільки виробництвом каменю та щебеню, тому потрібно включати всі витрати, крім витрат на збут. Сказали, що є роз'яснення ДПС, але ми не знайшли
    11.03.202428