• Посилання скопійовано

Чи може неприбуткова організація надати позику своєму працівнику

Чи має право неприбуткова організація надати безвідсоткову позику строком на три року працівнику. Засновник організації погодив надання позики і дав на це дозвіл. Чи не ризикує організація позбутися статусу неприбутковості?

Підставою для виключення неприбуткової організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій є встановлення контролюючим органом факту використання доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені пп. 133.4.2 ПКУ.

Нагадаємо, що згідно з пп. 133.4.2 ПКУ доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для:

  • фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації;
  • реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.

До змін, внесених Законом №1667 (набрав чинності 20.11.2016 р.), підставою для виключення з Реєстру було встановлення контролюючим органом факту використання доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені установчими документами. Таке роз'яснення надавали фахівці ДФСУ у листі від 08.12.2016 р. №39344/7/99-99-15-02-01-17.

Тож наразі, якщо неприбуткова організація витрачає дохід (прибутки) як для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, так і для утримання такої неприбуткової організації (радимо необхідність та доцільність витрат на утримання прописувати у внутрішніх розпорядчих документах), то така неприбуткова організація не має втратити свій статус для цілей податку на прибуток.

Зауважимо!

Податківці у листах ДФС від 13.01.2017 р. №542/6/99-99-13-02-03-15, від 19.01.2017 р. №1027/6/99-99-15-02-02-15 прийшли до наступної позиції: «не вважаються розподілом доходу (прибутків) виплати неприбуткової організації на користь засновників (учасників), працівників, членів такої організації (у т. ч. на підставі цивільно-правового договору*), якщо такі витрати є: фінансуванням видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами такої неприбуткової організації».

Судячи із вищесказаного, вважаємо, що існує ризик з боку контролюючих органів щодо визнання нецільового використання доходів неприбуткової організації, а від позбавлення статусу неприбутковості такої установи, при надані безвідсоткової позики своєму ж працівнику. Адже такі витрати неприбуткової організації не підпадають під жоден із наступних випадків (про які податківці зауважили у вищенаведених листах):

  • фінансування видатків на утримання самої організації;
  • реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами такої неприбуткової організації.

Тоді як про можливість надання такої позики в установчих документах підприємства, за умовами запитання, немає. А говорити про надання дозволу керівником неприбуткової організації щодо видачі такої позики у вигляді видачі внутрішнього наказу немає змісту, адже такі витрати не можна пов’язати із утриманням такої неприбуткової організації.

Тому задля уникнення непорозумінь із контролюючими органами та виникнення негативних наслідків радимо звернутися до контролюючого органу за індивідуальною податковою консультацією.

* Тоді як правовою основою для отримання позики або поворотної фінансової допомоги є договір позики (тобто цивільно-правовий договір), відносини за яким регулюються ст. 1046 - 1053 Цивільного кодексу України.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202433
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202430
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202433
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024131