• Посилання скопійовано

Юрособа, яка відмовилась сплачувати внесок до статутного капіталу, може бути виключена зі складу засновників

Дві юридичні компанії А і Б вирішили заснувати третю (С) з статутним капіталом 50%/50%. Компанія А внесла кошти в статутний капітал, а компанія Б через фінансову неспроможність не змогла внести кошти і готова вийти зі складу учасників та віддати свою частку компанії А. Компанія А готова внести кошти в статутний капітал компанії С. Як це зробити?

Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України від  “Про господарські товариства” установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю, крім відомостей, зазначених у статті 4 цього Закону, повинні містити відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів, розмір і порядок формування резервного фонду, порядок передання (переходу) часток у статутному фонді. 

За приписами ст. 52 цього ж Закону статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю підлягає сплаті учасниками товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства. Якщо учасники до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства не внесли (не повністю внесли) свої вклади, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень: 

  • про виключення із складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі; 
  • про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі; 
  • про ліквідацію товариства. 

Зміни до статуту, пов'язані із зміною розміру статутного капіталу та/або із зміною складу учасників, підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку. 

Рішення про зменшення статутного капіталу товариства надсилається поштовим відправленням всім кредиторам товариства не пізніше триденного строку з дня його прийняття.

Учаснику товариства з обмеженою відповідальністю, який повністю вніс свій вклад, видається свідоцтво товариства. 

Зменшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю допускається після повідомлення про це в порядку, встановленому статутом, усіх його кредиторів. У цьому разі кредитори мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов'язань товариства та відшкодування їм збитків.

При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 53 цього ж Закону частка учасника товариства з обмеженою відповідальністю може бути відчужена до повної її сплати лише в тій частині, в якій її уже сплачено. 

Отже, враховуючи вищенаведене, якщо компанія Б не може через фінансову неспроможність внести свій вклад, то компанія А не може та не має права сплатити за неї внесок за іншого засновника ТОВ або придбати його шляхом укладення договору купівлі-продажу корпоративних прав.

За наведених умов, компанія А може придбати у компанії Б лише сплачену частку. Якщо такого факту не було, то компанія С може лише залишити встановлений Статутом  розмір статутного капіталу та виключити з числа засновників компанію Б, яка не внесла свій вклад у повному (частковому) розмірі. При цьому відбудеться перерозподіл часток і компанія А отримує весь розмір статутного капіталу у 100-відсоткову власність та сплачує внесок, який мала сплатити компанія Б. Тим самим компанія А самостійно формує статутний капітал за свій рахунок.

Втім, щодо процедурних моментів, то у будь-якому випадку, слід уважно прочитати положення Статуту компанії С щодо виключення учасника. Зазвичай, скликаються загальні збори, де й вирішуються такі питання як виключення учасника через фінансову неспроможність внести вклад та внесення змін до Статуту в частині змін у складі учасників (засновників) ТОВ та перерозподіл часток учасників (засновників) із збереженням розміру статутного капіталу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202433
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202430
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202433
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024131