• Посилання скопійовано

Чи відповідає діяльність з роздрібної торгівлі пальним умовам перебування на спрощеній системі?

Підприємець–"єдинник" ІІІ групи та платник ПДВ з видом діяльності 47.30 – Роздрібна торгівля пальним (в частині роздрібної торгівлі оливами, мастилом) здійснює закупівлю оливи в кількості 2000 л, фасує її в тару по 10 л та реалізує кінцевому споживачу з одиницями виміру штуки. Чи відповідає ця діяльність умовам перебування на спрощеній системі оподаткування?

Відповідно до пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку 1-3 груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та ФОП), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в місткостях до 20 л та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).

Разом з тим з 01.07.2019 р. набрали чинності зміни, внесені Законом України від 23.11.2018 р. №2628-VIII, до ПКУ щодо оподаткування акцизним податком операцій з реалізації пального та до Закону України від 19.12.1995 р. №481/95-ВР (далі – Закон №481).

Відповідно до нової редакції пп. 14.1.212 ПКУ реалізацією пального або спирту етилового для цілей розділу VI ПКУ є будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

  • до акцизного складу;
  • до акцизного складу пересувного;
  • для власного споживання чи промислової переробки;
  • будь-яким іншим особам.

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України:

  • у споживчій тарі місткістю до 5 л (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками;
  • при використанні пального, з якого сплачено акцизний податок, виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу.

Акцизний склад в пп. «б» пп. 14.1.6 ПКУ визначено як приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

За новими термінами, якими доповнена ст. Закону №481:

- виробництво пального – діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, в результаті якої отримується пальне або інші продукти переробки;

- зберігання пального – діяльність зі зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;

- гуртова торгівля пальним – діяльність з придбання та подальшої реалізації пального зі зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання роздрібної та/або гуртової торгівлі та/або іншим особам;

- роздрібна торгівля пальним – діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.

Згідно із Методологічними основами та поясненнями до позиції Класифікації видів економічної діяльності, затвердженими наказом Держкомстату від 23.12.2011 р. №396, допоміжними операціями, які зазвичай виконують торговці власним коштом:

- в гуртовій торгівлі: сортування великих партій товарів, поділ і перефасування товарів меншими партіями (наприклад, фармацевтичних товарів), зберігання, охолодження, постачання та установлення товарів, акції для своїх споживачів, дизайн етикеток тощо;

- в роздрібній торгівлі: сортування, розподілення, змішування та фасування.

Попри це, роздрібну торгівлю класифікують насамперед за типом місця торгівлі, як і зазначено в ст. 1 Закону №481.

Крім того, в абз. 1 преамбули Закону №481 зазначено, що цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, гуртової і роздрібної торгівлі, зокрема, пальним, а також посилення боротьби з його незаконним виробництвом та обігом на території України.

Виходячи з викладеного, є всі підстави вважати операції з закупівлі оливи в кількості 2000 л та її фасування в тару по 10 л з метою реалізації кінцевому споживачу з одиницями виміру штуки, операціями допоміжними в гуртовій торгівлі пальним. Для того, щоб ФОП міг залишатися на єдиному податку, товар повинен закуповуватися та продаватися саме в місткостях до 20 л та продаватися у незмінному вигляді без перефасування товарів меншими партіями.

Оскільки на операції з гуртового продажу поширюються норми пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ суб'єкти господарювання (юридичні особи та ФОП) не можуть бути платниками єдиного податку 1-3 груп.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    Сьогодні 11:323
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202426
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202421
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024128