• Посилання скопійовано

Відображення в обліку придбання РРО та його подальшої оренди

ТОВ придбало два РРО та торговельні ваги, які планується у подальшому передавати у оренду фізособі-підприємцю. Як правильно відобразити у бухгалтерському та податковому обліку придбання РРО та вагів та передачі їх в оренду?

Бухоблік

Згідно з п. 4 П(С)БО 7 «Основні засоби» ОЗ — це матеріальні активи, які суб’єкт господарювання утримує для використання у виробництві, поставці товарів, наданні послуг, очікуваний строк використання яких більше одного року.

Відповідно до п. 5 П(С)БО 7, для цілей бухгалтерського обліку основні засоби класифікуються за такими групами:

  • основні засоби;
  • інші необоротні матеріальні активи, до яких, зокрема, відносяться малоцінні необоротні матеріальні активи (далі – МНМА).

Згідно з п. 5.2 П(С)БО 7 підприємства можуть установлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу МНМА.

Як правило, вартісний критерій для віднесення придбаних активів до ОЗ чи до МНМА відповідає критерії віднесення активів до ОЗ у податковому обліку (наразі це 6000 грн). Але підприємство може обрати на свій розсуд й інший вартісний показник.

Нагадаємо!

За пп. 14.1.138 ПКУ ОЗ - матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 6000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Таким чином, якщо підприємство в наказі про облікову політику встановило вартісний критерій у розмірі 6000 грн для віднесення активу до складу ОЗ, а для МНМА – менше 6000 грн, то придбані касові апарати та торгівельні ваги слід оприбуткувати саме як МНМА (субрахунок 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи»). Адже термін використання обох активів однозначно довший за рік, а їх вартість (без ПДВ) не перевищує 6000 грн (за умови, що така сума і є вартісним критерієм).

Детально про бухгалтерський та особливості податкового обліку МНМА ми розглянули тут.

Зазначимо одразу, наразі податківці у роз’ясненнях доводять, що оскільки малоцінні необоротні матеріальні активи не належать до основних засобів, то податкові різниці, які визначаються згідно зі ст. 138 ПКУ, за такими активами у платника не виникають (див.: Податківці нагадують: різниці за МНМА не виникають).

 

 

Здача в оренду

Згідно з ст. 2 Закону № 265 постачальником є суб’єкт господарювання, який є виробником або за договором з виробником організовує продаж, передачу в оренду, лізинг, технічне обслуговування і ремонт реєстраторів розрахункових операцій. З огляду на цю норму РРО може передаватися в оренду.

Здані в операційну оренду касові апарати та торгівельні ваги й надалі обліковуються на рахунку 112 у орендодавця згідно з п. 16 П(С)БО 14 «Оренда».

Згідно з п. 17 П(С)БО 14 дохід від операційної оренди (крім доходу від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) визнається іншим операційним доходом відповідного звітного періоду на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигід, пов'язаних із використанням об'єкта операційної оренди. А згідно з п. 18 П(С)БО 14 витрати орендодавця з укладення угоди про операційну оренду (юридичні послуги, комісійні винагороди) визнаються іншими операційними витратами того звітного періоду, в якому вони мали місце.

Згідно з Інструкцією №291, на субрахунку 713 «Дохід від операційної оренди активів» узагальнюється інформація про доходи від оренди (крім фінансового) майна, якщо ця діяльність не є предметом (метою) створення підприємства, тобто не є його основною діяльністю. Виходячи з цього, на практиці ті суб'єкти господарювання, у яких здавання в операційну оренду майна є предметом (метою) створення підприємства, відображають такий дохід на субрахунку 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг».

Оскільки вартість переданих активів в оренду продовжує відображатися у складі необоротних активів, то відповідно і нарахування амортизації об'єкта операційної оренди також відображаються орендодавцем.

В залежності від виду визнаних доходів нарахування амортизації відображають за проведенням:

1) Д-т 949 «Iнші витрати операційної діяльності» К-т 131 (якщо здача в оренду не є основною діяльністю підприємства);

2) Д-т рахунку 23 «Виробництво» (потім, на підставі акта про надання послуг, ці витрати списують на субрахунок 903 «Собівартість реалізованих робіт і послуг») К-т 131 (якщо здача в оренду є основною діяльністю підприємства).

Аналогічно списують і решту витрат, які пов’язані з орендованим майном протягом періоду дії договору оренди (витрати на утримання, ремонт орендованого приміщення тощо, якщо договором оренди передбачено, що їх має здійснювати саме орендодавець).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи потрібно вести касову книгу за операціями на рахунку 308 та як складати касові ордери?
    Який кореспондуючий рахунок необхідно вказати у прибутковому ордері при прийомі коштів за послуги через ПРРО? Як саме відображати операції у касовій книзі, якщо на кінець дня всю виручку передаємо з рахунку 308 на рахунок 301? Чи потрібно виписувати видатковий ордер для рахунку 308 і прибутковий на рахунок 301 на суму цих коштів? Які коресподуючі рахунки вказувати в видатковому ордері та в прибутковому?
    24.04.2024206
  • Які електронні підписи та печатки можуть застосовуватись в ПРРО?
    Чи можна використовувати електронні печатки, а не іменні ключі касирів для програмного РРО? Чи не буде це порушенням порядка проведення розрахункових операцій?
    02.04.202439
  • ФОП використовує платіжний сервіс LiqPay: чи потрібно РРО?
    Чи належить сервіс LiqPay до сервісу переказу коштів? Чи потрібно застосовувати РРО при оплаті на сайті ФОП за послуги з тимчасового розміщення за допомогою сервісу LiqPay?
    28.03.20241 397
  • Чи застосовує підприємство рахунок 308 при оприбуткуванні готівки із застосуванням КОРО?
    Підприємство перевізник при оприбуткуванні готівки в касу використовує КОРО та РК. Як обліковувати надходження готівки з 23.02.2024 р.?
    25.03.202491
  • Як обліковувати ПРРО та як списати РРО?
    В 2022 р. ТОВ купило та зареєструвало ПРРО. Оплата за ПРРО здійснюється на рік. Оприбуткували це ПРРО як нематеріальний актив на 127 рахунок + амортизація на 12 місяців. Через рік здійснили оплату за ПРРО на ще один рік, але іншому ФОП. Чи правильно визначило ТОВ це ПРРО як нематеріальний актив? Що робити з ПРРО після закінчення 12 місяців? Чи треба його знову реєструвати, а старий нематактив списувати? До ПРРО був РРО, який знято з реєстрації і про це є акт. Як його правильно списати?
    28.02.202482