• Посилання скопійовано

Чи потрібно застосовувати РРО при отриманні оплати через ПТКС?

ФОП - платник ІІІ групи ЄП надає приміщення в оренду ФОПу ІІ групи. Оплата за оренду здійснюється на рахунок з різних платіжних терміналів. Чи потрібно застосовувати РРО?

Відповідно до визначення, наведеного у ст. 2 Закону про РРО, реєстратор розрахункових операцій — пристрій або програмно-технічний комплекс, у якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу.

Розрахунковою операцією є приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг).

У ІПК від 13.03.2019 р. №1027/6/99-99-14-05-01-15/ІПК податківці зазначали, що у разі проведення розрахунків між суб’єктами господарювання у безготівковій формі, через установи банків з розрахункового рахунка суб’єкта господарювання, який отримує товари, роботи (послуги), на розрахунковий рахунок постачальника товару, робіт (послуг) згідно з рахунком-фактурою, договором тощо, РРО не застосовується.

При цьому, НБУ роз'яснює, що внесення готівкових коштів для подальшого переказу за допомогою платіжних пристроїв (до яких згідно з п. 1.32-2 Закону №2346 належить і ПТКС), відповідно до п. 21.1 Закону №2664 є одним зі шляхів ініціювання переказу коштів.

Тож можна зробити висновок, що перерахунок коштів через термінал ПТКС не потребує застосування РРО. Однак, зважаючи на інші роз’яснення податківців – не все так добре.

 

ПТКС належить банку

Щодо випадків, коли термінал ПТКС належить банку, податківці у ІПК від 09.08.2019 р. №3743/6/99-99-14-05-01-15/ІПК вказали, що застосування РРО не є обов’язковим для продавця товару, якщо оплата за товар здійснюється покупцем через ПТКС, який належить банку та знаходиться у приміщенні банку.

Та, на нашу думку, прив’язка до розташування такого РРО є помилковою, оскільки такої умови немає у п. 2 ст. 9 Закону про РРО. Головне, аби ПТКС належав банку. Підтвердженням тому є, зокрема, ІПК ДФС від 18.10.2018 р. №4479/6/99-99-14-05-01-15/ІПК та від 22.01.2019 р. №247/6/99-99-14-05-01-15/ІПК.

 

ПТКС належить іншій фінустанові

А ось у цьому випадку податківці мають фіскальний підхід. Зокрема, у вищезгаданій ІПК від 09.08.2019 р. №3743/6/99-99-14-05-01-15/ІПК вони наголошували, що оскільки покупець здійснив оплату за товар через фінансову установу, а товар отримує безпосередньо у магазині, то РРО застосовується на загальних підставах, а у розрахунковому документі (касовому чеку) зазначається форма оплати за товар, наприклад, «безготівка».

Хоча ми з таким роз’ясненням не згодні (не має значення, кому належить ПТКС, оскільки РРО має бути вбудовано в сам ПТКС, який належить банку або небанківській фінансовій установі, і саме така установа має видавати фіскальний чек про прийняття готівки для переказу). Більше того, підтримує таку позицію і НБУ у листі від 29.01.2019 р. №57-0007/5109.

Зважаючи на зазначене вище, зробимо висновок, що на думку редакції застосовувати РРО при перерахуванні коштів через термінали ПТКС (як ті, що належать банку, так і ті, що належать нефінансовим установам) не потребує застосування РРО.

Однак, необхідно враховувати й те, що податківці мають до цього інший підхід, тому найбільш безпечним варіантом буде отримання власної ІПК з цього питання.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»