• Посилання скопійовано

Квартира як місце провадження діяльності: чи є пільга із податку на нерухомість для підприємця

Фізособа-підприємець оформляє заяву про застосування спрощеної системи оподаткування. Як правильно вказати місце провадження госпдіяльності? Які наслідки будуть, як що він вказав адресу прописки, чи будуть пільги з податку на нерухомість?

Згідно з пп. 266.1.1 ПКУ платниками податку на нерухоме майно є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Втім, фізособи мають право скористатися пільгою з податку на нерухомість. Пільга полягає у зменшенні бази оподаткування, щоправда, лише житлової нерухомості.

Так, нормою пп. 266.4.1 ПКУ передбачено, що база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Втім, така пільга не надається на об'єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (абз. 4 п. 266.4.2 ПКУ):

  • здаються в оренду, лізинг, позичку;
  • використовуються у підприємницькій діяльності.

Тож, якщо фізособа-власник об’єкта житлової нерухомості використовує його у своїй підприємницькій діяльності, то він втрачає право на використання пільги з податку на нерухомість.

Із цього приводу фахівці ДФС у підкатегорії 106.05 ресурсу «ЗІР»  зауважують наступне: при нарахуванні податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, до таких об'єктів житлової нерухомості пільга не застосовується, якщо:

  • фізичні особи фактично здійснюють підприємницьку діяльність за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) та є власниками об'єктів житлової нерухомості, про що зазначається у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Виписка).

Згідно з п. 5 ч. 4 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 15.05.2003 №755-IV в Єдиному державному реєстрі міститься, зокрема, такі відомості про фізичну особу – підприємця як її місцезнаходження (місце проживання або інша адреса, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою - підприємцем).

Пунктом 63.3 ПКУ визначено, що платники податків з метою проведення податкового контролю підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Крім того, підприємці, які обирають спрощену систему оподаткування, вказують дані про фактичне місце провадження господарської діяльності в заяві про застосування спрощеної системи оподаткування.

Відповідно, якщо в цій заяві в рядку 7 «Місце провадження господарської діяльності» зазначено домашню адресу, за якою підприємець є власником житлового приміщення, то пільга з податку на нерухомість, судячи із вищенаведених роз’яснень фахівців ДФС, не застосовується.

Втім, у разі якщо діяльність здійснюватиметься у заздалегідь не визначених місцях (торгівля на виставках, ринках тощо) підприємець - платник єдиного податку у рядку 7 цієї заяви може зазначити: «Торгівля на ринках України» або «Торгівля на виставках України», інше (підкатегорія 107.01 ресурсу «ЗІР»). У такому разі, вважаємо, підприємець має право на пільгу з податку на нерухомість.

Крім цього, може виникнути ситуація, коли об’єкт житлової нерухомості перебуває у власності звичайної фізособи, однак у ній прописаний підприємець, у якого адресу такої нерухомості зазначено як «Місце провадження діяльності». У такому разі, вважаємо, що власник об’єкта нерухомості має право на застосування пільги. Адже на пільгу не можуть розраховувати лише ті власники житлової нерухомості, які самі використовують її для отримання доходу. Тому, вважаємо, що умови норми абз. 4 п. 266.4.2 ПКУ щодо незастосування пільги з податку на нерухомість в такому випадку не виконуються.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202424
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202420
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202424
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202462
  • Чи може ФОП на ЄП виготовляти вино та продавати його на ярмарках?
    Чи можна ФОПу на ІІ групі ЄП займатися виробництвом вина з покупної сировини? Працівників немає, оборот - 100 тис. грн на рік, виготовлене вино буде продаватися на ярмарках. Чи потрібно застосовувати РРО?
    12.03.202436